Oznámení

Sbalit
Aktuálně žádná oznámení.

Domovská stránka článků

  •  
  • Filtr
  • Čas
  • Zobrazit
Vymazat vše
new posts

  • Amiga na Macu, část 6. - problémy během emulace

    Amiga na Macu, část 6. - problémy během emulace

    Tato část o emulaci Amigy na Macu bude poslední. Naučili jsme se spouštět diskové image her, dokážeme vytvořit emulovaný diskový oddíl a nainstalovat na něj operační systém Workbench, umíme jej lokalizovat to mateřského jazyka, dokážeme rozchodit z disku hry, které nemají instalátor a konečně jsme si upravili k obrazu svému vzhled operačního systému. V naší poslední části se podíváme na problémy, se kterými se můžeme setkat během emulace a na tipy, jak je odstranit.

    Q: Emulace systému...
    Vstup do příspěvku

  • Kompy 2010

    Kompy 2010

    O víkendu proběhla na pražském Chodově nyní už dá se snad říci tradiční zimní akce s názvem Kompy. Je to setkání zaměřené implicitně na hraní her pro Amigu a MAME, ale i další platformy. Tentokrát se nás sešlo asi 30 plus minus pár návštěvníků a kromě Amig a emulovaných arcade automatů se hrálo také třeba na osmibitových Commodorech 64 a Atari 800XE. K dispozici byly dva projektory s plátnem a obří plasmová obrazovka.

    Celá akce se opět vyvedla na výbornou,...
    Vstup do příspěvku

  • Amiga na Macu, část 5. - jednoduchý tuning Workbenche

    Amiga na Macu, část 5. - jednoduchý tuning Workbenche

    Posledně jsme si nainstalovali WHDLoad pro spouštění her z pevného (virtuálního) disku Amigy. Předpokládám, že již máte postahováno a vyzkoušeno dost her, máte je roztříděné do adresářů podle žánrů a pomalu vás začíná štvát vzhled operačního systému - pro příklad velká nevzhledná ikonka disku DH0:, rozházené ikonky po rozbalení adresáře pod GUI, nízký počet barev zobrazovaný pod Workbenchem, barevné "schéma" systému, ukazatel šipky či wallpapper.


    Na úvod podotýkám,...
    Vstup do příspěvku

  • Amiga na Macu, část 4. - WHDLoad

    Amiga na Macu, část 4. - WHDLoad

    Po delším čase se vracím k seriálu Amiga na Macu jeho 4. dílem. Shrňme si, kam až jsme se dostali: Zkusili jsme si spouštět hry z diskových obrazů, nainstalovali jsme si operační systém Workbench, zkusili si nainstalovat na pevný disk hru s instalátorem, lokalizovali jsme si OS do mateřštiny a nakonec jsme rozjeli filemanager DirectoryOpus - máme funkční a štíhlý OS, který je připraven pro rozbalování archivů.

    Protože spousta her byla na disketách v NDOS...
    Vstup do příspěvku

  • Amiga na Macu, část 3. - Lokalizace OS, Directory Opus

    Amiga na Macu, část 3. - Lokalizace OS, Directory Opus

    V předchozím díle jsme si nainstalovali operační systém Workbench a hru s instalátorem na pevný disk. Dnes jsem měl v plánu projít si s vámi slibovaný WHDLoad, ale musíme si ještě udělat jednu podstatnou odbočku – Directory Opus. Nejprve se však podíváme na lokalizaci systému do mateřského jazyka..

    Stáhněte si soubor Ceske Prostredi III.DMS. Nejprve nastartujte emulaci a po spuštění systému připojte image. Instalace češtiny trvá přibližně 4 minuty.


    Ke spouštění...
    Vstup do příspěvku

  • Amiga na Macu, část 2. - operační systém Workbench

    Amiga na Macu, část 2. - operační systém Workbench

    V prvním díle emulace Amigy na Macu jsme se seznámili s jednoduchým spouštěním her z virtuální floppy mechaniky. Dost her lze nainstalovat pod operační systém, takže odpadá “otrava” neustále měnit image disket ve virtuálních mechanikách.

    Dnes si vytvoříme diskový oddíl, nainstalujeme pod něj operační systém a nějakou hru. Spusťte Hi-Toro, můžete otevřít konfigurační soubor z minula, kde už máme nastaveny velikosti pamětí. Zkontrolujte si, zda máte nastavenou cestu k ROM souboru (nejlépe...
    Vstup do příspěvku

  • Amiga na Macu, část 1. - spouštění her z disketových obrazů

    Amiga na Macu, část 1. - spouštění her z disketových obrazů

    Na PC existuje povedený emulátor Amigy WinUAE. Po přechodu na Mac jsem měl problém rozhýbat emulátor E-UAE, než jsem našel podařený konfigurátor Hi-Toro, ne nepodobný tomu z WinUAE. Říkáte si, proč emulovat hardware téměř 20 let starý? Především kvůli hrám (velikost her se pohybuje přibližně od 0,5MB do 5MB) a jejich návykové hratelnosti.

    Nečekejte ale 3D akce, Amiga je sice umí a pár jich je, ale potřebuje k tomu akcelerační kartu (i tu lze emulovat). Najdete zde logické rychlíky,...
    Vstup do příspěvku
    Naposledy upravil Balda; 17.08.2023, 18:22:54.

  • Porovnání výkonu PFS3 na interním IDE řadiči A1200

    Porovnání výkonu PFS3 na interním IDE řadiči A1200

    Proberův článek o souborový systémech mě navedl k nápadu měřitelně vyhodnotit efektivnost jednotlivých souborových systémů na Amize. Pomocí programu DiskSpeed jsem provedl sérii měření, jejichž výsledky jsem následně vložil do Excelu a vyhodnotil je v kontingenční tabulce, resp. grafu. Po počátečním nadšení jsem ale zjistil, že jsem si stanovil příliš velké sousto k mým časovým možnostem a „projekt" jsem zredukoval pouze na PFS3. Možná to pro někoho bude výzva a budete chtít otestovat...
    Vstup do příspěvku

  • První zkušenosti s AmigaOS4.1 na Pegasosu2

    První zkušenosti s AmigaOS4.1 na Pegasosu2

    V pátek 31. ledna před půlnocí jsem na několika zahraničních portálech začal zaznamenávat zprávu o vydání AmigaOS4.1 pro Pegasose2. Informace jevíce se zprvu jako čistý vtip postupně začala nabírat na váze tak, že jsem nakonec opravdu uvěřil. Měl jsem z ní samozřejmě radost, ale na druhou stranu jsem si kladl otázku, na co mi bude OS4.1 na Pegasosu, když tam mám MOS2.2, který je fakt dobrý. Během prvního únorového víkendu jsem na morphzone.org a amigaworld.net...
    Vstup do příspěvku

  • Uridium 2

    Uridium 2

    Jsou desítky a stovky kosmických stříleček. Většinou jsou si podobné jak vejce vejci. Občas se ale objeví výjimky a někdy jsou výjimečné až tak, že se stanou legendou. Kdysi pradávno, dnes je tomu už 22 let, se na králi osmibitů, Commodoru 64, objevilo Uridium.



    Přestože kromě výše zmiňovaného počítače existovala verze i pro Spectrum a Amstrada, jenom ta C64ková to dotáhla až na status legendy. A to legendy až takové, že se o ní mluví dodnes jako o vrcholu...
    Vstup do příspěvku
    Naposledy upravil Predseda; 02.03.2023, 00:22:43.
V této kategorii nejsou žádné články.
 
  • Filtr
  • Čas
  • Zobrazit
Vymazat vše
new posts
Odebírané příspěvky se zobrazí po přihlášení.

Nové články

Sbalit

  • Indivision: praktické postřehy
    vytvořil Freddy
    Chvíli jsem přemýšlel jak tento článek pojmout, abych zbytečně neopisoval originální manuál, nebo kvalitní český překlad a rozhodl jsem se to vzít jako průvodce možnými situacemi, které vás můžou potkat při konfiguraci toho geniálního kousku HW. Což o to hardware je to vskutku geniální, ale navíc k tomu dostanete, respektive musíte si stáhnout, konfigurátor, který je doslova boží! A doslova božskou silou můžete ovládat grafický výstup vaší Amigy, a nebo si odrovnat monitor....
    15.04.2025, 17:44:17
  • A1222 Plus - díl II, druhé kolo duelu
    vytvořil sailor
    Tato část již bude více exaktní, mnoho reálných grafů a na konci přeci jen opět trocha dojmů.
    Těm kdo nečetli článek Sam460LE a A1222 Plus, duel velterových vah doporučuji se do něj nejprve podívat.
    A pak se podíváme jak se teorie shodne s praktickými testy:

    1. Rychlost entry-level NG Amig

    Takto vypadaly testované sestavy:


    1.1 Rychlost CPU bez FPU a SIMD

    Testováno programy Dhrystone z balíčku WhetDhryStone.


    Hrubý výkon má P1022...
    10.03.2025, 21:26:36
  • A1222 Plus - díl I, Amiga od One k Plusu
    vytvořil sailor
    29. června 2023 A-EON Technology zveřejnil dlouho očekávanou a mnohokrát odkládanou zprávu: Výroba A1222+ byla zahájena.
    Bylo to téměř deset let od první zmínky o vývoji Taboru. Ale nakonec je tu A1222+ s námi.
    Tento článek je recenze nového přírůstku do rodiny NG Amig a také zde konečně naleznete to, na co čeká mnoho uživatelů, tedy srovnání výkonů A1222+ se Sam460LE.


    A1222 Plus ( HW: 2023, AmigaOS: 2023 )

    1. Historie


    Vývoj Amig i NG Amig byl...
    09.03.2025, 14:09:38
  • Sam460 - PCIe průkopník
    vytvořil sailor
    I když je počítač Sam460ex s námi již bezmála patnáct let, je v AmigaNG světě tak trochu nenápadný. Nenajdete o něm téměř žádný blog či recenzi. Snad jen pár videí na youtube. A přesto je tento počítač v několika směrech výjimečný. Takže když už mám od loňska k dispozici jeho poslední verzi Sam460LE, trochu ho představím.

    Sam460ex ( HW: 2010, AmigaOS 4.1 u2: 2011, MorphOS 3.8: 2015)

    1. Historie

    V roce 2008 kdy firma ACube jako jediná vyráběla počítače kompatibilní...
    13.12.2024, 10:37:39
  • Sam460LE a A1222 Plus, duel velterových vah
    vytvořil sailor
    Dnes, na začátku roku 2024 zažíváme v AmigaNG světě neobvyklou situaci. Máme dva entry-level počítače ze kterých můžeme vybírat: v roce 2023 firma ACube uvedla novou verzi Sama460 - Sam460LE, a letos po dlouhé cestě plné peripetií firma AAA technology představila i A1222 Plus.
    Souběh hned dvou počítačů stejné kategorie je v AmigaNG světě něco naprosto neobvyklého, proto se často diskutuje který z nich je jaký a kdo je lepší.



    V tomto článku se podíváme jak to...
    09.04.2024, 10:18:55
  • AmigaNG – kompatabilita HW s AmigaOS, MorphOS a linux
    vytvořil sailor
    Loni jsem si pořídila Sam460LE. Bude o něm samostatný článek, zde pouze zmíním že je to jeden z pouhých tří PPC počítačů, na kterých můžete provozovat nativně všechny tři mé oblíbené operační systémy, tedy AmigaOS, MorphOS a Debian linux ( pro zajímavost, ty dva další počítače jsou Pegasos 2 a AmigaOne X5000 ). A protože jsem Sama testovala s MorphOSem i AmigaOSem, tak mě to inspirovalo k napsání tohoto článku o úskalích na která můžete narazit.

    Na všech ostatních...
    10.03.2024, 11:26:13

Nové komentáře v článcích

Sbalit

  • Mice
    Odpověděl na Indivision: praktické postřehy
    vytvořil Mice
    Tak MK3 je doma a nacvaknutý na Lise, (vzájemně se zahřívají) 😀 Teď už stáhnout konfigurátor a hledat optimální nastavení. Mimochodem, jsem rád, že jsem si objednal CF IDE (boční-bez kabelu) který vede mimo prostor nad MK3, tudíž nebude v kritickém místě ještě více zahřívat.
    17.04.2025, 08:45:17
  • sailor
    Odpověděl na Indivision: praktické postřehy
    vytvořil sailor
    Krásný článek, díky. Hned použiji.
    17.04.2025, 08:22:54
  • Dedy
    Odpověděl na Indivision: praktické postřehy
    vytvořil Dedy
    Dva monitory zatím mám, chybí mi místo. A tak často to zase nepřepínám, mám ten AOC co umí i PAL tak zatím jedu HDMI a Amiga VGA.
    16.04.2025, 16:58:55
  • Freddy
    Odpověděl na Indivision: praktické postřehy
    vytvořil Freddy
    Můžeš si připojit dva monitory na každý HDMI jedno! Ale u Indivisionu máš volitelný výstup HDMI nebo VGA, akorát mi to VGA přijde plýtvání kvalitou výstupu.
    16.04.2025, 14:27:36
  • Dedy
    Odpověděl na Indivision: praktické postřehy
    vytvořil Dedy
    Chjo, takže přepínám ručně i takhle, sice mezi VGA a HDMi, ale vyjde to na steno. Takže doufám že ten FrameThrower nevzdají.
    16.04.2025, 11:01:01
  • DaMi
    Odpověděl na Indivision: praktické postřehy
    vytvořil DaMi
    Monitor by si s tím mohl sám poradit. Pokud ne, budeš ručně přepínat, jestli chceš zobrazovat vstup z hdmi1 nebo hdmi2. Až přijde FrameThrower, bude se to automaticky přepínat v Pistormu. Stejně to funguje mezi WarpedVision a Warp 1260.
    16.04.2025, 10:44:46
  • Dedy
    Odpověděl na Indivision: praktické postřehy
    vytvořil Dedy
    A jak to ppracuje ve spojení s PiStormem? Jak PS tak Indy mají svůj HDMI, tak by se mohly mezi sebou kousat?
    16.04.2025, 09:55:35
  • Commodorista
    Odpověděl na Indivision: praktické postřehy
    vytvořil Commodorista
    Souhlasím se zvoleným betatesterem.
    16.04.2025, 09:50:36
  • Freddy
    Odpověděl na Indivision: praktické postřehy
    vytvořil Freddy
    To si chce vyzkouset a ver mi, ze nejvetsi tvuj kamarad je Reset to defaults.
    16.04.2025, 08:09:03
  • DaMi
    Odpověděl na Indivision: praktické postřehy
    vytvořil DaMi
    Lasice bude betatester tohoto článku, zkontroluje, jestli se dá podle návodu Indivision opravdu nastavit .
    16.04.2025, 08:01:15

Populární tagy v článcích

Sbalit

a1222 (2) akce (6) amiga (4) amigang (4) amigaos3.2 (2) apple (6) compactflash (3) demoscena (5) efika (2) emulace (7) hardware (14) hdd (3) hra (2) mac (6) navody (10) pcmcia (3) pfs3 (7) programování eprom (2) příprava disku (4) rozhovory (3) sam440ep (2) srazy (3) trackery (2) whdload (3) winuae (9)
Zpracovávám...
X