Jak prohlížet časopisy na Google Disku?
Časopisy jsou uspořádány ve stromové struktuře. Proklikněte se tedy na konkrétní číslo a pro přechod na další stránky používejte kurzorové šipky (na klávesnici), případně šipky po stranách skenu (vhodné pro dotykové zařízení). Každý sken je možné zoomovat, na počítači nejsnadněji kolečkem na myši.
Jak si začlenit knihovnu do svého soukromého Google Disku?
Knihovna se nazývá AmigaČasopisy a je to normální sdílený adresář. Pokud máte účet u Google a používáte Disk, můžete si do něj celou knihovnu velmi jednoduše přidat. Pro přidání klikněte na Přidat na Disk a pak Otevřít na Disku. Tím se celá knihovna přidá do kořenového adresáře vašeho Google Disku. Odtud je možné ji přetažením přesunout do jiného adresáře, pokud byste ji chtěli mít jinde (např. v amiga věcech).
Přidání knihovny na váš soukromý Disk Google je výborné především pro pohlížení na tabletu nebo telefonu. Pak máte knihovnu snadno po ruce všude, kde máte konektivitu. Za zmínku stojí, že přidání knihovny neukrojí kapacitu z vašeho soukromého Google Disku.
OCR prohledávání
Jestliže si knihovnu přidáte do svého Disku Google, můžete v ní využít vyhledávání. Google totiž umožňuje vyhledávat přímo ve skenech metodou OCR. Je to stejné jako běžné vyhledávání na Disku Google. Při vyhledávání lze specifikovat, že se mají prohledávat např. jen obrázky. Vyhledávání je možné pouze po přihlášení pod svým Google účtem.
Jak knihovnu odebrat?
Pokud by vám z jakéhokoli důvodu knihovna ve vašem Disku Google překážela, lze ji vybrat a hodit ji do koše nebo smazat přes Delete. Tím ji ze svého Google disku odeberete. Na původním umístění stále zůstává, tedy pokud byste změnili názor a chtěli ji příště znovu přidat, můžete.
Jak si knihovnu stáhnout k sobě do počítače
Knihovnu je možné stáhnout i do vašeho počítače a prohlížet ji off-line. Jen pozor, velikost knihovny obsahuje více než 14 GB dat, je to balík 270 adresářů a cca 8000 JPEG obrázků ve vysokém rozlišení. Pro stažení musíte být přihlášeni a musíte mít knihovnu ve svém Disku Google.
Knihovnu lze sdílet dalším uživatelům
V případě zájmu můžete adresu s knihovnou sdílet na svých sociálních sítích nebo emailem. Pro sdílení použijte buď veřejný odkaz, nebo pravou myš na sdíleném adresáři.
Závěr
Smyslem „projektu“ bylo online zpřístupnění historických amiga dokumentů pro všechny stávající fandy počítačů amiga. Digitalizací se zabývalo množství dobrovolníků, kteří jejímu provedení věnovali nemalé množství času. Všem patří velké poděkování.
Pokud byste měli tip na další amiga časopisy či dokumentaci k převodu do digitální podoby, případně byste k tomuto „projektu“ měli jakékoli komentáře, napište mi nebo mě kontaktujte na fóru.
Odkazy
Kromě časopisů u nás vyšlo množství příruček a manuálů. Ty nejznámější a nejužitečnější jsou pro vás k dispozici v PDF formátu na CADA webu (edit: k 7. 12. 2021 již nejsou dostupné)).
Dále stojí za zmínku přeOCRkované Amiga Review a Amiga Magazine Rack – knihovna skenů zahraničních amiga časopisů.