Obrovskou výhodou IMPu je jeho sociální přesah. Kromě chatování s ostatními lze moduly “lajkovat”, čímž vznikají lokální nebo globální hitparády, na které má vliv kdokoli z uživatelů. Funguje to tak trochu jako na Bandcampu, Spotify, Google Music a jiných online službách. Pokud se vám některý ze songů líbí, stačí na něj dvojkliknout a během chvíle jej posloucháte. Jestli si o měm chcete pokecat, můžete. Jestli jste hudebník, můžete si do IMPu nahrát vlastní tvorbu.
Za IMPem stojí polský vývojář Pawel "Juen" Nowak (mj. coder Tanks Furry), který jej komunitě poskytl v létě 2020 a od té doby jej pravidelně vylepšuje. Všechny mody jsou v jeho cloudu a že jich není málo - aktuálně přes 173 tisíce. Pokud máte zájem, lze databázi modulů rozšiřovat o vlastní, tedy vlastní moduly lze nahrát k Juenovi do cloudu a používat je pro sebe, nebo je poskytnout ostatním.
První verze IMPu přehrávala “pouze” MODy, ta aktuální již zvládá přehrávat pět zvukových formátů, tedy MODy, SIDy, MEDy, AHX a XM. V nastavení lze dokonce určit, jestli lze přehrávat všechny formáty, nebo jenom vybrané.
Jak IMP získat
IMP je ke stažení z Aminetu a jeho “instalace” spočívá v rozbalení imp.lha, nakopírování obsahu c do C: a libs do LIBS:. Samotný soubor IMP jsem dal do DH0:Apps/IMP, vy můžete kamkoli dle libosti. Pozor, IMP nemá ikonu, takže buď jej spusťte z workbenche s příslušným zobrazením detailů, nebo z shellu. Já jej nejdříve spustil z shellu, pak jsem si vytvořil vlastní položku menu v AmigaOS 3.2.
První spuštění
- Za předpokladu, že jste s amigou připojeni k internetu si IMP při prvním spuštění automaticky stáhne nejnovější verzi.
- Při druhém spuštění (po aktualizaci) se zeptá, zda chcete provést registraci, což doporučuji - registrace je zdarma. Pokud tak neučiníte, budete sice moci přehrávat moduly, ale ochudíte se o “sociální” vrstvu, tedy o chatování, hodnocení modulů, vytváření vlastních playlistů a mnoho dalšího.
- Po registraci je vhodné IMP spustit s registračním kódem. Tím se v S: vytvoří soubor imp.prefs obsahující registrační kód a při jakémkoli dalším spuštění již nebude třeba registrační kód zadávat.
- Pro jakékoli příští spuštění IMPu již stačí v shellu v příslušném adresáři napsat imp, nebo si vytvořit ikonu, nebo si program namapovat do horního menu AmigaOS 3.2.
Kód, který se vygeneruje při registraci, si někam dobře poznamenejte, bude se hodit buď při budoucí reinstalaci systému nebo při použití na jiných strojích, kde vám bude díky registračnímu kódu zpřístupněn váš účet. Není pak problém přecházet mezi jednotlivými amigami (pokud jich máte více). Je to podobné jako např. Microsoft 365 nebo jiné cloudové služby . Pokud registrační kód ztratíte, pravděpodobně jste v háji, k účtu se nedostanete, takže pozor!
IMP můžete tedy používat jako neregistrovaný uživatel, registrovaný uživatel a donátor. Donátorem se stanete pokud autorovi pošlete pár grošů. Za to dostanete hřejivý pocit, že jste podpořili dobrou věc, prostor pro ukládání vlastních souborů, rychlejší download/upload, přednostní aktualizace a pár dalších fičur.
Sci-Fi
Juen do IMPu neustále něco přidává a jsou to dost neuvěřitelné věci. Třeba možnost ovládání z webového rozhraní prohlížeče (musíte znát a zadat svůj registrační kód) a pak můžete klidně i z jiného počítače na své amize spouštět dema. Kdo nevyzkoušel, neuvěří.
V Chatu lze vytvářet vlastní kanály a se skupinou kamarádů chatovat mimo hlavní stream, kde jsou všichni, a tím získat prostor pro trochu soukromí.
Kupodivu jsou z IMPu dostupné obrazy celého Aminetu a celého WHDLoad archivu. Stačí kliknout a máte vše podstatné ve své amize.
IMP prostě žije a objevují se v něm nové a nové věci, autor oceňuje zpětnou vazbu.
Závěr
Překvapilo mě, jak je výběr hudby vyrovnaný a jak skvěle tento program funguje i na základních amigách. Co se kvality obsahu týká, zpočátku jsem měl obavu, že se na mě vyvalí nesourodý audio chaos, ale naprostá většina modů je skvěle poslouchatelná a jejich posloupnost vyvážená.
IMP je program, který téměř vždy spouštím ihned po zapnutí amigy, hodím jej do pozadí a jdu něco tvořit v systému nebo v programech.
Uvidíme se v IMPu, Chicken Out!
Plusy |
|
Mínusy |
|
Amiga 1200, 5,5 MB Fast, síťová karta D-Link DFE-670TXD, AmigaOS 3.2, Roadshow