Athanor 2 je pokračování hry Athanor, která vyšla před pár lety na osmibity. Hlavní hrdina se pohybuje v prostředí cca v 17. století a prochází dobrodružstvím, jehož podstata od začátku není úplně zřejmá. Celé je to o tom, že se někdo ztratil a z nějakého důvodu je potřeba ho najít. Veškeré obrazovky jsou statické, nejsou tu žádné akční pasáže a v podstatě ani žádné animace. Ovládá se myší, některé části jdou hrát alternativně i klávesami. Jak hrou postupně procházíte, odkrývají se vám různé nápovědy a několikrát narazíte na puzzly. Ty jsou dvojího druhu – některé se dají vyřešit logickou úvahou, případně klikací šikovností, ale pak jsou tu ještě takové, které vyřešíte jen fyzickou interakcí s předměty, které jsou součástí krabičky originálního balení. Jsou tu čtyři věci v obálce – dvě známky z pálené hlíny, lahvička s pískem a kovová figurka chobotnice. Pak je tu ještě pytlíček s kovovým klíčkem a dvě kartičky s hádankami. Tyhle všechny předměty pro hraní nějakým způsobem musíte použít, jinak se nedostanete dál. Prozradím, že ke slovu přijdou třeba i kuchyňské váhy! Spoustu dalších důležitých informací obsahuje manuál, bez něj je velmi těžké přijít třeba na podstatu a ovládání některých puzzlů. Tolik k tomu, proč hru nejde koupit jako download.
Co se týká provedení – grafika je jedním slovem krásná. Je nakreslená tužkou, pak naskenovaná a na Amize dobarvovaná (s použitím grafického tabletu). Hudba je taky celkem povedená, je tu několik hudebních motivů pro různé lokace. Trochu podivně působí hodně dlouhá pauza, když hudba dohraje a má se opakovat. To pak je klidně několik minut ticho. Zvuků je tu jen pár. No ale abych jen nechválil... opravdu hrozný je způsob prozkoumávání obrazovky, nechvalně známý jako pixelhunt. V jednotlivých lokacích nejsou klikatelné předměty nijak zvýrazněné, jsou prostě součástí obrazu a neprojeví se ani po najetí myší. Musíte prostě klikat a klikat a klikat po celé obrazovce a čekat, kdy se vám při nějakém kliku napíše něco nového. To je sice oldschool, ale na facku. Několikrát jsem musel autora hry žádat o radu, protože jsem už prostě nevěděl, co jsem mohl přehlédnout. Athanor 2 jsem dohrál odhadem asi za šest hodin čistého času.
Hovno
Zážitek ze hry byl takový zvláštní, skoro bych řekl poetický. Interakce s fyzickými předměty bylo něco, co jsem doteď nezažil a myslím, že pokud ze hry někdo bude opravdu nadšený, bude to Dave DeSade, který má originální přístup v oblibě. Athanor 2 jde bezproblémově nainstalovat na harddisk a stojí nemalých 39 Eur, je v tom ovšem i poštovné se sledováním v rámci EU.
Stránka autorů: http://www.safargames.fr/
Ale nechám si to až po Ježíšku.