Propojení pcmcia amigy a dalšího pcmcia zařízení mělo původně na starosti zařízení carddisk.device. Tento ovladač se nachází v romce amigy a pokud amigu nastartujete to Boot Menu (Amiga Early Startup), tak tam vidíte zařízení CC0:. Bohužel tento ovladač nedokáže spolupracovat s moderními CompactFlash kartami.
Nicméně v roce 2002 začal Torsten Jager experimentovat s tvorbou ovladače, který v pcmcia portu dokázal zpřístupnit paměťová média CompactFlash, v té době často používaná jako paměťové nosiče ve fotoaparátech. Tím vzniklo zařízení compactflash.device. Ovladač se začal kolem roku 2005 šířit komunitou jako lavina především díky nízké pořizovací ceně cf-pcmcia redukcí i samotných cf karet.
Ovladač compactflash.device pro používání cf karet jako datových nosičů v pcmcia byl první půlkou „skládačky“. Druhou půlkou bylo použití souborového systému FAT95. Tento systém je použit pro organizaci dat na compactflash kartě, čímž se vytvořil pohodlný můstek, kdy na pc snadno zapíšete na cf kartu naformátovanou na FAT95 a na amize z tohoto formátu data snadno přečtete (nebo naopak, tedy na amize zapíšete a na pc přečtete).
Nyní vás provedu postupem „nainstalování“ obou potřebných ovladačů pro správnou funkčnost cf karty v pcmcia portu amigy.
Předpoklady:
- Máme vhodnou compactflash – pcmcia redukci;
- máme vhodnou compactflash kartu;
- máme nainstalovaný workbench;
- máme ve workbenchi komprimační utilitu lha nebo lzx;
- máme alespoň nějaký nouzový způsob, jak přenášet data mezi pc a amigou.
Budu předpokládat, že jste si uvedené soubory v pc nahráli na disketu, kterou amiga identifikuje jako zařízení PC0:. Postupujte následovně:
- Po najetí workbenche stiskněte kombinaci kláves PraváAmiga + E a napište newcli, čímž jste spustili AmigaDos;
- vložte 720 kB pc disketu do DF0: vaší amigy;
- v AmigaDosu napište PC0: (1), čímž se v na toto zařízení v dosu přesunete. Pokud vám amiga zobrazí chybu, že nezná zařízení PC0:, aktivujte PC0: ve Storage/DosDrivers;
- pro jistotu vypište obsah zařízení PC0: příkazem dir (2);
- příkazy lha x CFD133.lha ram: (3) a následně lha x fat95.lha ram: (4) rozbalte oba uvedené balíčky do ramdisku. Pokud workbench nezná lha, dejte to do pořádku;
- příkazem ram: (5) v dosu přejděte z pc diskety do ramdisku;
- nyní budeme „instalovat“ compactflash device, vstoupíme do rozbaleného adresáře cfd (6) a napište copy c/#? c: (7), čímž se zkopíruje celý obsah (parametr #?) adresáře c do systémového adresáře c:;
- vstupte do adresáře devs zápisem devs (8 ) a vypište obsah adresáře příkazem dir (9);
- příkazem copy compactflash.device devs: (10) zkopírujte cfd ovladač do systémových zařízení a příkazem copy cf#? devs:dosdrivers (11) zkopírujete vše, co začíná na cf (tedy v našem případě cf0 a cf0.info) do systémového adresáře Devs: a jeho podardresáře DosDrivers. Toto povede k tomu, že se vložená cf karta v amize vždy automaticky načte. Načtení s ničím nekoliduje a spotřeba paměti jsou 3 kB.
- tím máme „naistalovaný“ compactflash.device. Ostatní soubory z archivu nejsou pro používání cf karty v pcmcia redukci důležité;
- nyní budeme podobným způsobem„instalovat“ souborový systém FAT95;
- příkazem ram: (12) přejděte do kořene ramdisku. Příkazem fat95 (13) vstupte do rozbaleného balíčku fat95;
- zde je spousta souborů, přičemž naprostá většina z nich není potřeba, stačí jen;
- příkazem copy l/#? l: (14) zkopírovat veškerý obsah adresáře l (písmeno „el“, nikoli „i“) do systémového adresáře l, a;
- příkazem copy c/#? c: (15) zkopírovat veškerý obsah do systémového adresáře c:;
To je vše. Nyní amigu restartujte a po najetí workbenche do amigy zasuňte vaši cf kartu v pcmcia redukci. Na ploše workbenche by se měla automaticky zobrazit ikona.
S trochou úsilí lze podporu CompactFlash karet instalovat i na obyčejnou disketu.
Pokud se nic nestalo:
- výše uvedený postup pečlivě zkontrolujte a zopakujte jej;
- otevřete systémový disk (Workbench), v něm adresář DEVS a v něm podadresář DosDrivers, kde by se měl nacházet ovladač CF0. Dvojklikněte na něj. Pokud ani to nepomohlo, máte problém s cf kartou nebo redukcí.