Popsané varianty přípravy disku:
- Příprava disku ve Workbenchi 3.1 a HDToolBoxu;
- příprava disku ve Workbenchi 3.1 a HDInstTools;
- příprava disku v AmigaOS 3.9 a HDToolBoxu;
- příprava disku v AmigaOS 4.1 FE a Media Tooolboxu;
- příprava 400 GB disku ve Workbenchi 3.1 za pomoci HDInstTools;
- klasická příprava disku (s FFS).
Příprava disku v emulátoru je rychlá, pohodlná a většinou bezproblémová. Pro zprovoznění disku budeme potřebovat:
- Nějaký disk;
- propojení mezi diskem a počítačem;
- emulátor WinUAE.
Doporučené způsoby připojení skutečného disku k emulátoru
Disk, který budete v amize používat, bude potřeba nějakým způsobem pro konfiguraci ve WinUAE připojit k pc. Asi nejjednodušší situace je u SD karet, většina notebooků má totiž integrovanou čtečku. Pokud je to i vaše situace, máte vyřešeno. Z praxe bohužel musím potvrdit, že ne všechny interní čtečky SD karet umožňují plnohodnotný přístup emulátoru ke kartě.
Jestliže SD čtečku v notebooku nemáte nebo máte v úmyslu jako disk použít jiný nosič, budete si muset pořídit nějakou univerzální USB čtečku karet. Čtečku karet můžete použít pravděpodobně jakoukoli z běžných českých obchodů, nicméně jejich levnější verze lze pořídit na eBay nebo AliExpressu. Univerzální čtečky hledejte pod frází All in 1 Mini Card Reader.
Pro nakonfigurování klasického 2,5“ i 3,5“ IDE disku ve WinUAE budete potřebovat např. USB IDE redukci. Já ji používám i pro přípravu mSATA SSD disku, který přes 44 pinovou mSATA IDE redukci připojuji k amize. Tuto redukci dále používám pro přípravu SD karty přes SD-IDE redukci, pokud zrovna nemám po ruce univerzální čtečku karet nebo nejsem u počítače vybaveného interní SD čtečkou.
Pro konfiguraci moderního SATA disku používám tuto USB SATA redukci.
Nezbytné informace a doporučení před instalací disku
Je vhodné uvést, že o přístup k disku se ve standardních amigách stará řadič scsi.device. Kupodivu scsi.device je jen název interního IDE řadiče!, název scsi.device je z důvodu zachování názvosloví. Scsi.device se ve standardních amigách nachází v kickstartu.
Dále je nezbytné zmínit, že scsi.device v kickstartu 3.0/3.1 neumí využít plnou kapacitu moderních disků, scsi.device je omezeno limitem 4 GiB, resp. 7,87 GiB. Limit se týká celého disku, rozdělení velkého disku na více partitionů nepomůže.
Ve všech ukázkách přípravy disku budu používat souborový systém Professional File System 3, dále jen PFS3 nebo PDS3.
Na začátku se rozhodněte, jaký systém na disku budete chtít provozovat. Doporučuji disk připravovat v konfiguračním programu HDToolBox verze workbenche, který pak skutečně budete mít na disku. Disk je možné připravit i v programu HDInstTools. Zdali disk připravíte ve HDToolBoxu nebo HDInstToolsu je v podstatě jedno. Pro jakoukoli dodatečnou úpravu vlastností disku (změna velikosti partitionu, bufferů atd.) používejte program, kterým jste na začátku disk připravovali. Jestliže připravíte disk v HDToolBoxu a dodatečně jej budete upravovat v HDInstToolsu (nebo naopak), hrozí riziko hraničící s jistotou, že přijdete o všechna data na disku a disk budete muset konfigurovat znovu.
Spuštění WinUAE v režimu správce
Pokud chcete ve WinUAE připravit pro používání ve skutečné amize jakýkoli fyzický disk, je potřeba WinUAE spustit VŽDY jako správce. Pokud tak neučiníte, WinUAE externí disk sice uvidí, ale nebude na něj moci přistupovat pro zápis. Budete tedy konfrontování s touto hláškou.
Nastavení emulátoru
Po spuštění emulátoru v admin režimu nastavte tyto parametry:
- emulujte Amigu 1200 s 4 MB Fast RAM (část QuickStart), emulace v této konfiguraci je pro přípravu disku dostačující;
- v části CPU and FPU aktivujte emulaci CPU Fastest possible a JIT;
- v části ROM ověřte, že máte přiřazený kickstart 3.1 pro A1200 a dole vyberte emulaci Board type: New UAE (128k, ROM, direct);
- v části Floppy drives aktivujte režim načítání disket Turbo;
- přidejte si do emulované amigy sdílený adresář;
- konfiguraci WinUAE si v části Configuration raději uložte;
- pro jistotu dávám ke stažení moji konfiguraci WinUAE.
Používání sdíleného adresáře je velmi užitečná pomůcka. Jedná se o zpřístupnění konkrétního pc adresáře přímo do systému amigy. Sdílený adresář se bude chovat jako disk, přes který bude velmi snadné do systému zavádět pfs3_aio-handler a mnoho dalších utilit.
Připojení disku k PC a jeho spárování s WinUAE
Disk vložte do redukce a tu připojte do USB portu. Případně vložte SD kartu do integrované SD čtečky. V pc s diskem ve Windows nic nedělejte, případné informační okno Windows o potřebě disk naformátovat ignorujte.
V části CD & Hard drives připojte váš disk přes Add Hard Drive
Vyberte disk, na který chcete nahrát systém (1), VŽDY vyberte řadič Commodore A600/A1200/A4000 IDE (2), pokud připojujete cf nebo SD kartu, zvolte variantu CF, jestliže klasický disk, vyberte variantu HD (3) a disk do emulátoru přiřaďte tlačítkem Add hard drive (4).
Poznámka k zvolenému řadiči. Jestliže připravujete disk pro provoz ve skutečné amize, vždy vyberte emulaci scsi.device, nikdy nevolte UAE řadič!
Já budu ve většině případů v emulátoru připravovat 8 GB SD kartu značky SanDisk, pokud nebude uvedeno jinak.
Nyní máme vše podstatné připraveno, pojďme se tedy pustit do samotné přípravy disku.