Příprava disku přes HDToolBox
Postup přípravy takového disku představím ve Workbenchi 3.1 a jako konfigurační nástroj nejdříve použiju HDToolBox taktéž verze z Workbenche 3.1.
Připravte si adf verzi první diskety instalační sady Workbenche 3.1, disketa se jmenuje Install 3.1.
Disketa Install – WB 3.1
Předpokládám, že máte nastaveno vše, co je požadováno v předchozí části, kdy párujeme disk s WinUAE. Máme tedy nastartovaný emulátor, nahranou konfiguraci a navíc do DF0 přidáme disk Install 3.1. Spusťte emulaci.Virtuální amiga najede z diskety Install 3.1 a lze vidět ikony diskety a sdíleného adresáře, u mě pojmenovaného PC.
Disk, který máte v redukci, zatím vidět není, protože není pro systém připraven. Bude potřeba načíst geometrii disku a nastavit další parametry, což provedeme takto:
Otevřte umístění HDToolBoxu (nachází se na disketě v šuplíku HDTools).
Zkontrolujte, že bude HDToolBox pracovat s scsi.device. Označte ikonu HDToolBoxu a přes pravou myš v menu Icons a položku Information zkontrolujte ToolType SCSI_DEVICE_NAME=scsi.device. Pokud je v tomto řádku cokoli jiného, přepište to a ikonu uložte.
Spusťte HDToolBox a v něm vyberte Change Drive Type, budeme načítat geometrii disku.
Zvolte Define New…
Vyberte Read Configuration
Pokračujte přes Continue
Pokud vyskočí okno Unit is not a disk (type 7)!, nic si z toho nedělejte, HDToolBox jen nenalezl informace o výrobci HW.
Nic se neděje, napíšeme si jakékoli vlastní údaje.
Cylindry, hlavy a další údaje, pokud opravdu nevíte, co děláte, neměňte. Ze záporných hodnot u velikosti si nic nedělejte, vše je v pořádku, pokračujte přes Ok.
V okně Set Drive Type volíme Ok
a v následujícím okně pro jistotu konfiguraci tlačítkem Save Changes to Drive uložíme. A můžeme se tlačítkem Partition Drive pustit do zavedení souborového systému a nastavení partitionů.
V okně Partitioning zobrazíme Advanced Options a přes Add/Update změníme souborový systém.
V okně File System Maintanance smažte tlačítkem Delete File System jakýkoli existující souborový systém a tlačítkem Add File System nahrajte PFS3.
Ten máte rozbalený ze souboru pfs3aio.lha, konkrétně se jedná o zavaděč pfs3_aio-handler, který mějte v kořenu sdíleného adresáře.
Zadáním cesty pc: pfs3_aio-handler souborový systém načtěte do RDB.
Pokud jste si sdílený adresář pojmenovali jakkoli jinak, je potřeba zadat přesný název sdíleného zařízení. Název je mj. uveden v nastavení emulátoru.
Kromě uvedení přesné cesty k zavaděči pfs3_aio-handeru zadejte jeho DosType, což je 0x50445303. Verzi a revizi neměňte.
Tlačítkem Ok okno File System Maintanance opusťte, souborový systém PFS3 máme tímto korektně zavedený v RDB a můžeme jít nastavovat partitiony.
Nyní partitionům postupně „vnutíme“ souborový systém PFS3, resp. jeho DirectSCSI verzi PDS3. Aktivní je nyní partition označený černým pruhem, který se nyní nazývá ADH0 (u mě, u vás to může být jiný název). Přes tlačítko Change
změníme pro tento partition výchozí File System: Standard File System
na PDS\03. A ještě nastavíme hodnotu MaxTransferu na 1fe00. Zapsanou hodnotu potvrdíme entrem a z okna odejdeme přes Ok.
Nyní táhlem zmenšíme velikost prvního partitionu. Velikost nesmí být větší než 4 GiB, nicméně mnou nastavených 500 MB pro systémový partition je až až. Přesnou velikost lze doladit zadáním hodnoty v políčku End Cyl.
Dále partitionu přidáme buffery, doporučuji hodnotu mezi 150–600. Mějte na paměti, že buffer je 512 bajtů, které se konstantně odečtou z dostupné paměti ram. Tedy pokud budete mít dva partitiony po 150 bufferech, budete mít o 150 kB méně paměti RAM.
Nezapomeňte zkontrolovat, zda bude partition bootovací. A je rozumné jej přejmenovat na DH0.
Tím máme první partition správně nastavený, pustíme se do druhého.
Druhý partition označte (zčerná) a tlačítkem Delete Partition jej odstraňte.
Následně tlačítkem New Partition
a kliknutím do prázdného místa vytvoříte nový. Tím se označí celý zbývající diskový prostor.
Nyní pro něj přes tlačítko Change přiřadíme PDS\03 a nastavíme MaxTransfer na 1fe00. Okno opustíme přes Ok.
Partitionu přiřaďte opět 150 bufferů a změňte jeho název z CHANGE_ME na DH1. Bootovací nebude.
Pokud byste v amize chtěli mít více než dva partitiony, tak zmenšete velikost druhého, přes tlačítko New Partition vytvořte další a nastavte parametry jako při vytváření druhého partitionu. Situaci opakujte tolikrát, kolik chcete mít partitionů. Nicméně berte na vědomí, že čím více partitionů použijete, tím více pro ně bude vyhrazeno prostoru z paměti ram (bufferů), což může být problém pro nerozšířené amigy.
Tím máme nastavené partitiony. Z okna odejděte přes Ok.
Nyní stačí vše tlačítkem Save Changes to Drive uložit a tlačítkem Exit odejít.
Upozornění na odebrání výchozích partitionů (v mém případě ADH0: a ADH1: ) potvrzuji přes Continue.
A přes další Continue opustíme HDToolBox, resp. restartujeme naši virtuální amigu.
Po restartu se během krátké chvíle (cca 2-5 vteřin) objeví připravené disky, které je potřeba naformátovat.
Partition označte a přes pravou myš z menu Information zvolte Format disk.
Partition pojmenujte, odeberte koš a zvolte Quick Fomat. Stejně postupujte u ostatních partitionů.
A to stejné pro druhý, případně další partitiony
Disk máte nyní připravený, můžete z diskety Install 3.1 začít instalovat Workbench 3.1
nebo pokud máte již systém nainstalovaný ve WinUAE, můžete jej snadno překopírovat z vhd disku na skutečný disk.
Pokud po restartu emulátoru nevidíte nenaformátované disky, něco je špatně. Důvodů může být více. Mohli jste zapomenout emulátor spustit v režimu správce, v přiřazení disku k emulátoru jste měli pro konkrétní disk zvolit variantu CF nebo HD nebo může být problémem zrovna použitá redukce. Já jsem např. zaznamenal problém na interní SD čtečce. Po přesunutí karty do externí čtečky proběhlo vše v pořádku.