Pro nerozšířené amigy je vhodné na disku používat původní Fast File System, přestože je oproti PFS3 výrazně pomalejší a při nesprávném vypnutí amigy budete muset disk validovat. Přes uvedené neduhy je ale výrazně méně náročný na paměť.
Pojďme tedy připravit disk s Fast File Systémem, bude to opět na 8 GB SD kartu SanDisk. FFS bohužel v kombinaci s originálním scsi.device nedokáže obsloužit disky o kapacitě více než 4 GB, proto z SD karty použijeme pouze půlku.
Předpoklady:
- emulátor máme spuštěný jako správci;
- máme k pc připojený externí disk přes funkční redukci, tedy WinUAE může k disku přistupovat bez omezení;
- máme připravenou disketu Install 3.1 z instalační sady Workbenche 3.1.
Přes tlačítko Change Drive Type a Define New
načteme geometrii disku, volíme tedy Read Configuration.
Pokud vyskočí hláška Unit is not a disk (type 7)!, nic se neděje, to jen HDToolBox neidentifikoval výrobce paměťové karty.
Do políček Manufactures Name, Drive name a Drive revision zadáme jakékoli vlastní údaje. Podstatné jsou načtené údaje v Cylinders, Heads atd., které neměňte. Záporné hodnoty nejsou podstatné. Z tohoto i následujících oken odejdeme přes Ok.
V úvodním okně HDToolBoxu pro jistotu geometrii přes Save Changes to Drive uložíme
a pustíme se do přípravy partitionů, volíme tedy Partition Drive.
Tlačítko Add/Update můžeme nyní ignorovat, protože odkazuje na Fast File System, který se nachází v adresáři L: instalační diskety, tedy zde nemusíme nic měnit.
Tlačítkem Change nastavíme MaxTransfer na 0x1FE00 a odejdeme přes Ok.
Označíme druhý partition a přes tlačítko Delete partition jej odebereme. Nebude nám k užitku.
Označíme první partition, změníme jeho jméno na DH0, prověříme, zda je aktivní bootování, buffery necháme na hodnotě 30 a zkontrolujeme, že velikost partitionu bude cokoli do 4 GB, případně raději trochu méně. Tačítkem Ok, odejdeme do úvodního okna HDToolBoxu.
V úvodním okně tlačítkem Save Changes to Drive uložíme změny a tlačítkem Exit HDToolBox opustíme.
Po restartu systému (stále z diskety Install 3.1) disk naformátujeme
A můžeme jej začít používat, tedy na něj instalovat systém.
Pokud bychom chtěli jít na dřeň
Pokud bychom chtěli jít na dřeň, můžeme z geometrie disku spočítat celkovou kapacitu disku a z ní odvodit počet použitelných cylindrů tak, abychom se vešli do limitu 2^32 bajtu, čímž disk vzhledem k možnostem využijeme na 100% limitu scsi.device.
Celkovou kapacitu disku v bajtech vypočítáme takto:
počet cylindrů × počet hlav × bloků na stopu (tedy sektorů) × velikost bloku v bajtech
z výše uvedené geometrie disku vyplývá, že
61602 cylindrů × 4 hlavy × 63 bloků na stopu (tedy sektorů) × velikost bloku 512 bajtů = 7 948 136 448 bajtů, což když podělíme 2^30, dostaneme hodnotu 7,4 GB, tedy kapacitu disku v GB.
Potřebujeme vědět, kolik cylindrů můžeme disku přiřadit, abychom se vešli do limitu 2^32.
Cylindry vypočítáme jako podíl limitu 2^32 a součinu počtu hlav, bloků na stopu a velikosti bloku v bajtech, tedy:
2^32/(4×63×512), což se rovná 33288,126984126984126984126984127 cylindru. Tuto hodnotu zaokrouhlíme na nejbližší celé nižší číslo a tím získáme počet cylindrů, které můžeme disku přiřadit, aniž bychom překročili limit 2^32.
Háčkem ovšem je, že při zadávání této hodnoty musíme jeden cylindr ubrat, protože v prvním cylindru se nachází RDB.
Výše uvedené hodnoty vychází z konkrétní geometrie disku a geometrie vašeho disku bude s největší pravděpodobností zcela jiná, bude tedy potřeba dopočítat vlastní maximální cylindr. Zápisem nesprávných hodnot partition zcela jistě nebude pro ukládání dat funkční.
Ověření
Pro korektní spuštění programů Check4GB a HDDReport nabootujte z diskety Workbench 3.1. Jestli použijte disketu Install 3.1, programy nepůjdou spustit, chybějí jim totiž knihovny, které jsou jen na disketě Workbench.
Dostupná paměť
Jestliže na takto připravený partition nainstalujete např. Workbench 3.1 (a máte ve své Amize 1200 opravdu jen paměť CHIP), budete mít dostupných cca 1,7 MB.
A pokud amigu nastartujete bez startup sekvence, budete mít paměti téměř 1,9 MB. A s tím už se dá spustit i Banshee.