Oznámení

Sbalit
Aktuálně žádná oznámení.

První dojmy z používání Origyn Web Browseru pro Amiga OS 4.0 Classic

Sbalit
X
Sbalit
  •  

  • První dojmy z používání Origyn Web Browseru pro Amiga OS 4.0 Classic

    Origyn Web Browser (dále jen OWB) je webový prohlížeč určený převážně pro mobilní zařízení, přenosné přehrávače, set top boxy, TV dekodéry a mnoho dalších zařízení, jako jsou např. GPS, webová rádia, DVD rekordéry, bezdrátová zařízení a jiná. Jedná se o projekt spadající pod BSD licenci, čímž je možné jej za dohodnutých podmínek portovat na různé platformy. Tento prohlížeč na Amigu přináší (nebo v nejbližších verzích přinášet bude) prvky jako je Javascript, CCS, SSL, flashové i jiné pluginy, panely a další vymoženosti „moderních“ internetových prohlížečů.

    Archiv je ke stažení na OS4Depot, má 12 MB a po rozbalení asi 28 MB. Instalaci provádíme ručně, není to nic složitého, jen je nutné nakopírovat na systémový disk obsahy adresářů S:, C: (program pro vytvoření cache), FONTS: (TrueType fonty) a samotný prohlížeč (jeden soubor), který je možné nakopírovat kamkoli. Já jej doporučuji nakopírovat do C:. Jako poslední je nutné mountnout z STORAGE: DOSDRIVERS zařízení Random, nebo jej pro opakované používání nakopírovat do DEVS: DOSDRIVERS.

    Jak již bylo zmíněno, jedná se o alfaverzi, spouštění je možné přes ikonu ve Workbenchi nebo přes příkaz z CLI. Neočekávejte opravdu žádné GUI, kromě samotného okna prohlížeče. Prohlížeč nemá žádná tlačítka, žádné panely (jsou slíbeny v dalších verzích), žádné posuvníky, prostě nic. Výstupem je ale „kvalitní“ webová stránka.

    Pokud budete spouštět OWB z Workbenche, primárně se zobrazí stránka google.com.

    Druhým způsobem spuštění je zadání příkazu z příkazového řádku Shellu. Je doporučeno nejdříve spustit příkaz fc-cache, který zrychluje přesuny mezi stránkami. Následně stačí zadat příkaz owb a jako parametr URL webové stránky, kterou máte v úmyslu navštívit (např.: owb www.amigaportal.cz). Pro zadávání lze stáhnout z OS4Depotu jednoduché GUI, ale pro vyzkoušení to není nutné.

    A nyní se musíte obrnit trpělivostí a to především při prvním spuštění, kdy doba načítání na mé konfiguraci trvá cca 40-60 vteřin. Proces načítání lze poznat podle aktivity ledky disku. Přiznejme si, tato alfaverze je extrémně pomalá. Načtení další stránky již ale proběhne většinou do cca 15 vteřin.

    Další nepříjemnou skutečností je konzumace paměti. Po bootu má moje Amiga k dispozici cca 90 MB ram. Po načtení stránky zbývá kolem 20-30 MB volné paměti, což většinou není dostatek pro načtení další stránky. Dostupnost paměti občas klesne téměř k nule, několikrát se mi stalo, že se stránka nenačetla celá a paměti zbylo např. jen 400 KB. Možným problémem je cachování, ale nepodařilo se mi identifikovat, kam je prováděno. V ramdisku nic viditelného není.

    Při nedostatku paměti prohlížeč často padá a občas se dotazuje na zařízení CYGNIX:, o kterém není v dokumentaci zmínka. Dotazy (assign) na toto zařízení stačí zrušit.

    Pohyb po stránkách probíhá samozřejmě hyperlinkově, tedy „klikáte“ na jednotlivé odkazy. Pro pohyb v historii navštívených stránek zpět nebo v před je možno použít klávesové kombinace „ALT - <“ a „ALT - >“. Nicméně, na mé konfiguraci s mojí ramkou bylo vždy bezpečnější okno zavřít a zadat nový příkaz owb + adresa webové stránky.

    Závěr:
    Výsledné zobrazování webových stránek vypadá velmi dobře, mám ale obavu, že se bude jednat o prohlížeč spíše pro Amigu One, než klasické PPC amigy. Zde by mě zajímala praktická zkušenost majitele Amiga One.


    Testováno na sestavě A4000D, CSPPC 604+/200MHz, 128MB Ram, CVPPC, X-Surf 3cc, Highway.
    AmigaOS 4.0 - OWB
    V rozlišení 1280×1024 to vypadá moc hezky, ale amiga to výkonově bohužel naprosto nezvládá.

    AmigaOS 4.0 - OWB
    Všechny ostatní screeny jsou už "jen" v rozlišení 800×600.

    AmigaOS 4.0 - OWB

    AmigaOS 4.0 - OWB

    AmigaOS 4.0 - OWB

    AmigaOS 4.0 - OWB


    • DaMi
      #2
      DaMi komentoval
      Editace komentáře
      Asi zkouška vyhledávání nebo nějaká mladická nerozvážnost, už nevím, psal jsem to před téměř 16 lety .

    • Predseda
      #3
      Predseda komentoval
      Editace komentáře
      Spíš by mě zajímalo, jestlis to našel...

    • Dedy
      #4
      Dedy komentoval
      Editace komentáře
    Přidávání komentářů není v této časti diskusního fóra bez přihlášení možné, nebo zde nejsou povoleny.

Nejnovější články

Sbalit

  • Indivision: praktické postřehy
    vytvořil Freddy
    Chvíli jsem přemýšlel jak tento článek pojmout, abych zbytečně neopisoval originální manuál, nebo kvalitní český překlad a rozhodl jsem se to vzít jako průvodce možnými situacemi, které vás můžou potkat při konfiguraci toho geniálního kousku HW. Což o to hardware je to vskutku geniální, ale navíc k tomu dostanete, respektive musíte si stáhnout, konfigurátor, který je doslova boží! A doslova božskou silou můžete ovládat grafický výstup vaší Amigy, a nebo si odrovnat monitor....
    15.04.2025, 17:44:17

Nové komentáře v článcích

Sbalit

  • Freddy
    Odpověděl na Jak vytvořit vlastní WHDLoad hru
    vytvořil Freddy
    Taky jsem si naivne myslel, ze to bude tak easy, no koukal jsem na dokumentaci k WHDload a skoncil u druheho radku.
    "K tvoření nových slave / instalaček:
    doporučená je 68030+ s MMU k využití všech možností WHDLoad (namakaná mašina je vždycky dobrý výběr pro výrobu software )
    znalost strojového kódu, assembleru, hardware Amigy...
    assembler (optimalizovatelný)
    nějaké další programy se taky hodí (hexaeditor, disassembler...
    19.04.2025, 10:57:17
  • Mice
    Odpověděl na Indivision: praktické postřehy
    vytvořil Mice
    Tak MK3 je doma a nacvaknutý na Lise, (vzájemně se zahřívají) 😀 Teď už stáhnout konfigurátor a hledat optimální nastavení. Mimochodem, jsem rád, že jsem si objednal CF IDE (boční-bez kabelu) který vede mimo prostor nad MK3, tudíž nebude v kritickém místě ještě více zahřívat.
    17.04.2025, 08:45:17
  • sailor
    Odpověděl na Indivision: praktické postřehy
    vytvořil sailor
    Krásný článek, díky. Hned použiji.
    17.04.2025, 08:22:54
  • Dedy
    Odpověděl na Indivision: praktické postřehy
    vytvořil Dedy
    Dva monitory zatím mám, chybí mi místo. A tak často to zase nepřepínám, mám ten AOC co umí i PAL tak zatím jedu HDMI a Amiga VGA.
    16.04.2025, 16:58:55
  • Freddy
    Odpověděl na Indivision: praktické postřehy
    vytvořil Freddy
    Můžeš si připojit dva monitory na každý HDMI jedno! Ale u Indivisionu máš volitelný výstup HDMI nebo VGA, akorát mi to VGA přijde plýtvání kvalitou výstupu.
    16.04.2025, 14:27:36
  • Dedy
    Odpověděl na Indivision: praktické postřehy
    vytvořil Dedy
    Chjo, takže přepínám ručně i takhle, sice mezi VGA a HDMi, ale vyjde to na steno. Takže doufám že ten FrameThrower nevzdají.
    16.04.2025, 11:01:01
  • DaMi
    Odpověděl na Indivision: praktické postřehy
    vytvořil DaMi
    Monitor by si s tím mohl sám poradit. Pokud ne, budeš ručně přepínat, jestli chceš zobrazovat vstup z hdmi1 nebo hdmi2. Až přijde FrameThrower, bude se to automaticky přepínat v Pistormu. Stejně to funguje mezi WarpedVision a Warp 1260.
    16.04.2025, 10:44:46
  • Dedy
    Odpověděl na Indivision: praktické postřehy
    vytvořil Dedy
    A jak to ppracuje ve spojení s PiStormem? Jak PS tak Indy mají svůj HDMI, tak by se mohly mezi sebou kousat?
    16.04.2025, 09:55:35
  • Commodorista
    Odpověděl na Indivision: praktické postřehy
    vytvořil Commodorista
    Souhlasím se zvoleným betatesterem.
    16.04.2025, 09:50:36
  • Freddy
    Odpověděl na Indivision: praktické postřehy
    vytvořil Freddy
    To si chce vyzkouset a ver mi, ze nejvetsi tvuj kamarad je Reset to defaults.
    16.04.2025, 08:09:03

Populární tagy v článcích

Sbalit

a500 (5) a1200 (8) akce (19) amiga (23) apple (7) artway (6) cybergraphx (5) demoscena (10) dizzy (9) emulace (8) fastata (9) furia (6) hardware (21) internet (7) iomega (6) mac (6) midi (8) morphos (14) navody (10) pfs3 (8) resetkání (5) srazy (14) staraskola (5) winuae (10) zip (7)
Zpracovávám...
X