- pravděpodobně (zvlášť pokud máte ještě nějaké další rozšíření, jako je turbokarta) musíte používat silnější zdroj, což v praxi znamená nevzhlednou bednu s větrákem s PC,
- hluk, který harddisk vydává a který je skutečně rušivý, obzvláště když chcete poslouchat z Amigy hudbu. Oba tyto problémy, a spoustu dalších, vyřeší moderní vynález, který se jmenuje CF adaptér.
Výhody jsou tyto:
- zmizí veškeré nežádoucí zvukové projevy, charakteristické pro harddisk
- karta i s adaptérem je placatá, snadno se do Amigy vejde a nedeformuje tak její chassis
- absence mechanických částí snižuje choulostivost na minimum
- karta se vůbec nezahřívá, nehrozí nebezpečí přehřátí
- minimální napěťové požadavky, není třeba PC zdroj
- vysoká rychlost, (závisí na konkrétní kartě)
Vlastní instalace je jednoduchá – rozšroubujete Aminu a zapojíte kabel do desky, druhou stranou do redukce a do té pak zasunete i kartu. Aby v Amize případně nelítala, můžete ji upevnit. Adaptéry jsou ve dvou základních druzích: 2,5“ a 3,5“. Liší se tím, že zatímco pro 2,5“ potřebujete celkem drahý datový kablík (cca 6cm stojí asi dvě stovky) a tento adaptér je i dražší, pro 3,5“ sice můžete použít klasickou PC IDE „kšandu“, jenomže k ní potřebujete 2,5->3,5“ redukci a navíc ještě do adaptéru musíte přivést silovým kabelem proud z desky, (adaptér má konektor stejný jako má floppina). 3,5“ kšanda má ale tu výhodu, že na ní můžete připojit další zařízení (HDD, CD-ROM atd.). Já jsem zkusil právě 3,5 palcový adaptér a změť napájecích drátů je na obrázku vidět myslím si více než dobře.
Tolik k hardwarové instalaci. Nyní Amigu zavřeme a podíváme se, jak se to řeší softwarově. Co budete určitě potřebovat, je HDtoolbox. A to ne ledajaký, ale patchnutou verzi (postup patche je na tomto webu). Důvod je ten, že původní HDtoolbox, který je na disketách Workbenche, sice kartu najde, ale jakmile z ní budete chtít načíst data o zařízení, začne Vám vyhrožovat, že „Device is not of type 0“. Znamená to jednoduše to, že nepovažuje kartu za typ zařízení 0 (harddisk direct access), ale za typ 7 (což je optical memory). Patch umožňuje HDtoolboxu pracovat s oběma typy. (Poznámka: HDtoolbox vás sice pustí dál i přesto, že řve svoje nadávky o rozdílnostech typů, není pak ale zaručené, že kartu obslouží správně. Např. u 32MB karty se mi to povedlo rozchodit i s původním HDTB, ale u 1GB už jsem musel patch použít).
No takže nabootujeme HDtoolbox (já to dělal z diskety) a pak normálním způsobem vytvoříme na kartě partitions, definujeme filesystem, stejně jako u klasického harddisku. Pak je nutné ještě nově vytvořené oddíly zformátovat (quick format) a můžeme se směle pustit do ničím nerušeného využívání našeho nového, bezhlučného zařízení!
Možná udělám ještě pár testů rychlosti nějakým měřícím nástrojem, ale subjektivně je práce s kartou skutečně blesková, projeví se to hlavně při bootování (oproti původnímu 540MB HDD je bootování asi o třetinu rychlejší).
V posledním odstavci bych chtěl jenom upřesnit některé detaily. Moderní CF karty mají životnost někde kolem 1 – 1,5 milionu přepsání, což je více než dostatečné. Také si myslím, že 1-2GB jsou pro běžné používání Amigy naprosto vyhovující. Jenom musím upozornit na nepříjemnou zkušenost, co se týká kompatibility:
Chtěl jsem do Amigy nějakou slušnější kartu, proto jsem investoval do „značkové“ 1GB karty Transcend, která - kromě 5leté záruky a 1mil přepsání - měla v parametrech také „technologii dynamické správy chyb a opravy chyb ECC“. No a právě to se zřejmě ukázalo jako kámen úrazu. Přestože karta úplně bezchybně pracuje v digitálním foťáku a čtečce karet na PC, v Amize se chová naprosto nekompatibilně. Při pokusu o zápis i čtení každou chvíli hlásí checksum error, object not of required type, karta se stává nevalidovaným diskem atd. Prostě nefunguje.
Bohužel, v prodejně pro ně není nekompatibilita v Amize (já jim teda řekl že v routeru) důvodem k vrácení nebo reklamaci, když v moderních zařízeních funguje správně. Jiná 1GB karta, ovšem 3 roky stará (značka Pretec) funguje v Amize naprosto bez problémů.