V návaznosti na druhé vlákno mám ještě jednu otázku. Jak jste Amigu (pokud vůbec) používali pro práci? Myslím cokoliv co není hraní her - od psaní textů v editorech a tisku, programování, CAD, DTP nebo jen úkoly do školy. Bylo to v něčem omezující? Byl častý problém s výměnou dat PC - Amiga? Cokoliv Vás k tomu napadne.
Oznámení
Sbalit
Aktuálně žádná oznámení.
Jak jste pracovali s Amigou?
Sbalit
X
-
Já si pamatuji, že jsem na Amize napsal pár textů v KOI8 do školy a pak to importoval ve škole v T602, kde jsem jen provedl úpravu formátování a tisk na jehličkové tiskárně. Doma jsem měl jen termotiskárnu Robotron, která byla ve výprodeji a díky termopapíru byla nepoužitelná.I love Amiga
- Poděkování 2
-
Já jsem svého času stvořil prezentaci ve SCALE, to bylo na A1200 s PPC. Doela mi to dalo zabrat, výsledek mé práce už ale nemám.Amiga 600, Fúria EC020 OS 3.2.2.1, eX601, Indivision ECS, IDE Laylines, PBook 1.67GHz, MOS 3.18, iBOOK G4, 1.2GHz, MOS3.18, Asus UX433FA, MX-23.4 Libretto
- Poděkování 2
Komentovat
-
Dedy, bylo to něco z dob toho tvého podnikání?
Já na Amize kdysi jen hrál, nikdy jsem jí nepoužíval k práci jako takové. To jsem začal dohánět pomalu až od roku 2003.Amiga 1200, Micronik Mini-Tower, PiStorm32 Lite (Rasberry Pi 4B), FastATA 1200 MK-IV, Lyra 2, Indivision AGA MK3, ZIP 250MB, HP LaserJet 1100, interní HD mechanika (EXA), 3x extérní DD mechanika, LinkSys EC10T
Komentovat
-
Ja jsem si pri potrebe PC koupil v nadseni ATonce+ pro A500. Stalo to dost a bylo to velke zklamani, nepouzitelne pomale, takze jsem si nakonec, kvuli skole, musel stejne koupit PC.
Nedavno jsem ale videl videa, ze to nekomu slapalo obstojne, ale narozdil ode me mel fastramku, ja jen 2.5mb chip a slowfast, tak to mozna jeste znovu zkusim, protoze tu kartu stale mam.
Dalsi pokus seriozni cinnosti, dokonce pozdejsi, bylo pomoci VIDI delat fotky z digitalni videokamery ze zastaveneho PAL obrazu. Zdalo se to jako levna cesta k digitalni fotografii, misto PC a dost draheho a nejasne fungujiciho firewire, ale i tohle bylo zklamani, kvalita byla dost spatna.
Takze u me byly vsechny pokusy proniknout s Amigou do lepsiho sveta akorat prusvih. Nejspis proto, ze jsem tim chtel nahradit PC a nepouzivat Amigu jako Amigu.
- Poděkování 4
Komentovat
-
Toto je docela zajímavé téma a obávám se, že většina Amigu skutečně měla na hraní a hraní si. V lepším případě se na ní učili programovat, kreslit, pracovat s hudbou nebo zvukem. Ale nevím, jestli to dá nazvat "prací". Těžko říct.
Já jsem se nejvíc přiblížil "práci" na Amize tím, že jsem na ní dělal věci na VŠ. To bylo někdy mezi roky 94 a 96. Programoval jsem na ní úkoly, ročníkové projekty a dokonce jsem na Amize udělal a napsal diplomovou práci. K programování jsem používal Dice C, později SAS\C, na psaní Final Writer. Tiskl jsem na nějaké laserovce z post-scriptu. Protože byl problém učitelům některé plody mé práce předat, musel jsem do školy dotáhnou Amigu (tehdy už v hnusném plastovém toweru) i s multisync monitorem. Ale protože pedagogové byli hračičkové, tak to brali s humorem a někteří projevovali nepokrytý zájmem zjistit, co je ta podivnost zač. O pár let dřív jsem zkoušel některé úkoly dělat v Turbo/Borland Pascalu a C++ v PC emulátoru. Ale tehdy jsem asi měl jen A500, šlo jen tak-tak pustit TP a cokoliv víc už byla bolest.
Později, když už jsem Amigu neměl, jsem si uvědomil, že jsem diplomku měl psát v LaTeXu a šlo by mi to mnohem lépe a rychleji. Ale tehdy jsem asi o TeXu neměl tucha. Používal jsem ho později na PC na psaní disertačky a podobného smetí.
No a to bylo celé mé koketování s "prací" na Amize. Teda když bych nepočítal jeden nebo dva pokusy psát hru, u kterých bylo samozřejmě v plánu, že se dodělají a vydělají na zářivou budoucnost v náručí krásných žen.
- Poděkování 7
Komentovat
-
Já na tom ještě na střední psal nějaký práce v CEDu, strašnej vopruz byly boldy a kurzíva, protože v textovém režimu se to řešilo pomocí Escape kódů přímo v textu. Pak jsem to tisknul na Star LC-20, což bylo rachotící monstrum (vůbec - jehličkové tiskárny je něco, co jsem strašně rád že už je dávná minulost). BTW i články pro Amiga Review jsem psal v CEDu a pak nosil do redakce na DD disketě naformátované na 720kB pro PC.
No a pak jsem hodně amatérsky maloval v Deluxe paintu IV, pomocí myši (pixel to pixel). Mnohem později, už v novodobé historii, jsem si k Amize koupil grafický tablet."Zítra začína PředPrasepárty." (DaMi, 5. duben 2024)
- Poděkování 4
Komentovat
-
Autorem citovaného textu je Prober (CADA) Přejít na původní příspěvekDedy, bylo to něco z dob toho tvého podnikání?
Já na Amize kdysi jen hrál, nikdy jsem jí nepoužíval k práci jako takové. To jsem začal dohánět pomalu až od roku 2003.Amiga 600, Fúria EC020 OS 3.2.2.1, eX601, Indivision ECS, IDE Laylines, PBook 1.67GHz, MOS 3.18, iBOOK G4, 1.2GHz, MOS3.18, Asus UX433FA, MX-23.4 Libretto
- Poděkování 3
Komentovat
-
Na textove prace do skoly jsem postupne pouzival Final Writer, Wordworth (v tomhle jsem toho napsal asi nejvic) a nakonec Amiga Writer.
Na gymplu jsem pod emulatorem programoval v TurboPascalu a matne si vzpominam ze to bylo proto, ze High Speed Pascal nebyl tak moc kompatibilni s TP5 jak se tvrdilo.
Kdyz jsem zacinal jako freelancer delat weby tak jsem html psaval v GoldEdu (stejne jako pak Czech Amiga News) a grafiku delal v Personal Paintu.
Komercni 3D animace jsme vyrabeli v LightWave 4 a pozdeji 5.
Pak jsem se jeste nachomitnul v multimedialnim centru MZLU kde se Amigy pouzivaly na vyrobu grafiky do vyukovych videi, titulky, ... a pozdeji Drako na strihani videa. Celo-univerzitni infochannel bezel na Scale Infochannel.
Zapomnel bych nejake ty hry a programky, ktere se nam podarilo vytvorit a prodat.Naposledy upravil ExiE; 06.07.2023, 11:45:01.
- Poděkování 7
Komentovat
-
Autorem citovaného textu je Doda Přejít na původní příspěvekJa jsem si pri potrebe PC koupil v nadseni ATonce+ pro A500. Stalo to dost s bylo to velke zklamani, nepouzitelne pomale, takze jsem si nakonec, kvuli skole, musel stejne koupit PC.
Nedavno jsem ale videl videa, ze to nekomu slapalo obstojne, ale narozdil ode me mel fastramku, ja jen 2.5mb chip a slowfast, tak to mozna jeste znovu zkusim, protoze tu kartu stale mam.
Dalsi pokus seriozni cinnosti, dokonce pozdejsi, bylo pomoci VIDI delat fotky z digitalni videokamery ze zastaveneho PAL obrazu. Zdalo se to jako levna cesta k digitalni fotografii, misto PC a dost draheho a nejasne fungujiciho firewire, ale i tohle bylo zklamani, kvalita byla dost spatna.
Takze u me byly vsechny pokusy proniknout s Amigou do lepsiho sveta akorat prusvih. Nejspis proto, ze jsem tim chtel nahradit PC a nepouzivat Amigu jako Amigu.
Amiga 4000T (060, PPC, Mediator) | Amiga 1200T (Apollo 1240) | Amiga 1200T (Apollo 1260, Mediator) | Amiga 1200 (TF1260) a pár dalších A1200 ...
Komentovat
-
Otec používal naši A1200 na tvorbu titulků (SCALA) pro analogová videa (dovolené a tak), my s bratrem veskrze jen hráli hry, maximálně jsme 1 či 2x napsali něco do školy (asi ve Wordworthu). Přenositelnost na PC jsem začal řešit, až když jsme přešli na emulaci na otcově novém PC v roce 2002 (P4 1.4 GHz). Přenesl jsem tehdy na 720 kB disketách cca 100 MB (dodnes mám na disku adresář s vybranými aplikacemi pro přenos - vytváření archivů, AFD obrazů disket, rozdělování archivů na menší kousky (700 kB, aby se vešly na disketu)). Později jsem si pořídil PCMCIA2CF adapter a 512 MB paměťovou kartu, to už se data z 540 MB HDD přenášela o poznání lépe... Na vysoké škole jsem pak jako svůj hlavní stroj používal stařičký 486SX notebook (4 MB RAM, VGA/64 stupňů šedi, 120 MB HDD), ve WordPadu jsem napsal bakalářku i větší část diplomky a vše upravoval v MS Wordu doma či ve škole. Na hraní starých her (tedy hlavně Civilization) byl ale téměř perfektní a zcela tichý (pasivně chlazený a HDD se vypínal při neaktivitě).
- Poděkování 4
Komentovat
-
Amigu jsem pro reálnou práci použil ve dvou případech. Jednak jako servis v lokálním TV studiu a druhak při přípravě diplomové práce na VŠ, což zahrnovalo simulace el. obvodů ve Spice a pak napsání samotné práce v BDEditoru Pavla Čížka. Musím doznat, že přes počáteční entuziasmus mi ke konci skutečně dělalo problémy to celé dotáhnout úspěšně do konce. Když pominu konzultace se svým vedoucím profesorem (který neměl pochopení pro obskurní platformu jako třeba zmiňuje Defor), pak byl hlavní problém množství obrázků a tabulek. Pro mou tehdejší A1200 s BlizzemIV a (myslím) 8MB fastky to bylo fakt za hranou. A to vůbec nezmiňuju patálie s finálním tiskem a taky samotný Spice, který byl beznadějně zastaralý už tehdy.
Zpětně viděno to bylo celkem dost o nervy a to úsilí jsem asi mohl věnovat něčemu užitečnějšímu. Např. naučení se TeXu. Ale tak to prostě bylo, tehdy jsem chtěl... možná doplním pro lepší představu: V dané chvíli vládl Word6 na Win3.11 a kdo chodil do učeben na PC s málo paměti, byl na tom taky poměrně špatně.AmigaOS // AROS
- Poděkování 6
Komentovat
-
Ja som napisal diplomovku na A1200 s B1230 a 4MB Fastram vo Final Writeri a tlacil ju na Canon BJ10
Sucastou diplomky bol aj program do ISDN LABu, kde bola jedna A500 napojena cez seriove a paral. porty na demo pracovisko ISDN ustredne. Cele som to spackal v KickPascalu.
Dalej som sa dost babral s Imagine a Lightwave, ale 4 MB Fastram bolo hlavne v pripade LW zalostne malo. Nahradzal som to softwarovou VMM, ale to zas rendering spomalilo. Uz v tom case sme mali aj Pentium 120 a tam DOS verzia Imagine rendrovala jedna radost najmenej 10x rychlejsie.
Po skole som 3 roky predaval PC a potom vojna. Tam sa moja Amiga dostala na stab a stravila rok pisanim rozkazov a v case volna bola najlepsou "pařbou" v celom utvare.
A1200, Vampire V1200, 64GB CF, IndyAGA MK3, PCMCIA WiFi, 27" LCD
- Poděkování 7
Komentovat
-
Na své A500 jsem používal Word Worth a Final Writer na psaní, bylo to oproti tehdejším PC programům parádní, i když opruz s kódováním a tiskem to byl. Přeložil jsem v tom i manuál na Amos Basic a DeluxePaint s Vlastou Králem. Pak to někdo vydal, ještě tu mám zatavený originál ve folii a origo krabku s Amosem a dalším SW
Na Imagine jsem si dělal 3D modely a pak je konvertoval do LightWave (kvůli rozdílnému přístupu k objektům to nešlo 1:1) a v LW animoval a renderoval, na vyžádání i RayTrace, ale ta doba na 1 frame...bože. . Výsledné animace jsem pak nechal počítat na VŠE v centru na asi 8 PC v PC verzi Imagine a skládal už nevím v čem z těch IFF snímků do animací a stříhal ve FinalCut tusím. Dělal jsem animované vizualizace pro TON (Thonet) a IPS stavby, statické reklamy pro Orion (velikonoční avánoční katalogy), s tím jsem si vyhrál, dělal jsem realistické čokoládové figurky, co někdo jen namaloval pastelkami před začátkem sezony, já to udělal ve ve 3D, se staniolovým povrchem a faktorem náhodných chyb, vypadalo to suprově.
Mám v A550 ještě KCS PowePC Board, to byl tedy produkt
Bohužel mi asi odešel GVC A530, harddisk je určitě v čudu, sehnal jsem jiný stejný, ale měnit desky abych se dostal k datům to asi nedám... prostě s tím A500 nenaběhne, ale mám tam mraky switchů OS1.3/2.0, FAST/Chip atd, možná jsem zapomněl použitelnou kombinaci.
- Poděkování 4
Komentovat
-
Autorem citovaného textu je martinpicek Přejít na původní příspěvekNa své A500 jsem používal Word Worth a Final Writer na psaní, bylo to oproti tehdejším PC programům parádní, i když opruz s kódováním a tiskem to byl. Přeložil jsem v tom i manuál na Amos Basic a DeluxePaint s Vlastou Králem. Pak to někdo vydal, ještě tu mám zatavený originál ve folii a origo krabku s Amosem a dalším SW
Na Imagine jsem si dělal 3D modely a pak je konvertoval do LightWave (kvůli rozdílnému přístupu k objektům to nešlo 1:1) a v LW animoval a renderoval, na vyžádání i RayTrace, ale ta doba na 1 frame...bože. . Výsledné animace jsem pak nechal počítat na VŠE v centru na asi 8 PC v PC verzi Imagine a skládal už nevím v čem z těch IFF snímků do animací a stříhal ve FinalCut tusím. Dělal jsem animované vizualizace pro TON (Thonet) a IPS stavby, statické reklamy pro Orion (velikonoční avánoční katalogy), s tím jsem si vyhrál, dělal jsem realistické čokoládové figurky, co někdo jen namaloval pastelkami před začátkem sezony, já to udělal ve ve 3D, se staniolovým povrchem a faktorem náhodných chyb, vypadalo to suprově.
Mám v A550 ještě KCS PowePC Board, to byl tedy produkt
Bohužel mi asi odešel GVC A530, harddisk je určitě v čudu, sehnal jsem jiný stejný, ale měnit desky abych se dostal k datům to asi nedám... prostě s tím A500 nenaběhne, ale mám tam mraky switchů OS1.3/2.0, FAST/Chip atd, možná jsem zapomněl použitelnou kombinaci.
Jinak SCSI disk a data by se možná dali zachránit. Většinou jsou jen zaseklé hlavy a image lze udělat na PC s SCSI kartou (klidně napiš PM )Amiga 4000T (060, PPC, Mediator) | Amiga 1200T (Apollo 1240) | Amiga 1200T (Apollo 1260, Mediator) | Amiga 1200 (TF1260) a pár dalších A1200 ...
- Poděkování 1
Komentovat
Komentovat