Oznámení

Sbalit
Aktuálně žádná oznámení.

ProTracker 3.6x

Sbalit
X
Sbalit
  •  

  • ProTracker 3.6x

    Editace první stránky
    Původně jsem chtěl dělat popis programu, ale jsem pouze uživatel, který si jen občas hraje. S ProTrackerem jsem si už nehrál bezmála 9 let, takže se s ním znovu učím. Pokud si chcete zahrát se mnou, můžete. První věc, sosněte si tento soubor a otevřete jej v ProTrackeru.

    ProTracker - popis obrazovky

    Nejdříve si zeditujeme bicí. Nacházíme se v Tracku #1, nalistujte si šipkami sample na "02", zkuste si zmáčknout třeba klávesu "G", měli byste slyšet kopák k hajtkou, ale je dost hlubokej, tak stiskněte "T", to už je docela dobrý... Taky si ještě procvakejte F1 a F2 a zkuste si přehrát sampl - aha, tady se přepínají oktávy!

    Tak a teď se přepneme do edit módu pomocí klávesy "Space" a můžeme zaznamenávat, šipka mi zmodrá . Stisknu "T" a na pozici 00 na Track#01 se mi objeví G-3 2 (viz. obrázek). G znamená nota "G", 3 znamená třetí oktáva a 2 znamená sample 02 (kopák s hajtkou). Takže máme první notičku, sjedu si kurzorovejma šipkama dolů na pozici 06 a stisknu klávesu "T" znovu... takhle jedu podle přiložené tabulky až na konec stránky a vypnu edit mode, buď ikonkou a nebo opět "Space", šipka mi opět zčervená.

    Teď by to tam chtělo dodat šroťák, mám jej taky v Tracku #1, je to z důvodu, že ProTracker a povětšinou i Amiga pracuje se 4-mi audio kanály, takže musíme trochu šetřit... Nalistuju si sample "03", šroťák, chcete-li Snare Drum. Opět se přepneme přes tu nejdelší klávesu na klávesnici a můžeme jej dopsat podle tabulky. Tím máme Track#01 na této stránce zaplněný. Kurzorovou šipkou si popojedu doprava na Track #2, tady je důležitý, abych skončil s kurzorem (červený rámeček) hned za oddělovačem mezi prvním a druhým trackem, jinak už editujete efekty (k těm se taky časem dostaneme) a neslyšíte samply při mačkání do kláves. Tak, teď si zeditujeme jednoduchou Pad Basu, přepněte se na Sample 01 a zas pokračujte podle tabulky pro Track#02.

    Jestliže máme hotovo, popojedeme se do Tracku#04.To z toho důvodu, aby se nám netloukla pad basa s melodií v jedný bedně, ale aby to hrálo ze dvou. Opět to docvakněte podle tabulky a máme první stránku komplet. Přijde mi to falešný, ale jde o princip - konec konců, vždyť si můžete vykoumat svou vlastní melodii, basu i rytmus. Ještě bych to trochu zrychlil, aspoň na 135 BPM.
    Klikni pro plné zobrazení obrázku

Jméno: tab001.jpg
Počet zobrazení: 21
Velikost: 117,4 KB
ID: 164120

    Klikni pro plné zobrazení obrázku

Jméno: tab002.jpg
Počet zobrazení: 21
Velikost: 54,1 KB
ID: 164121

    Pokud si výsledek svého snažení chcete uložit, stiskněte ikonku DISC OP. a a přes SAVE MODULE tak můžete učinit. Doporučuju změnit MODFORM z IFF na OLD, mám radši, když má modul koncovku .MOD. Výsledek našeho snažení by měl znít takto.

    Samply jsou z modulu Thalamusicod Sonic Projects (1991).

    Playlist a další stránky
    Před chvílí jsme si zkusili zaplnit první stránku notičkama v ProTrackeru. Pokud si jí pustíte přes PLAY (pravý ALT), začne vás nudit minimálně při druhém třetím poslechu. Co s tím? Chtělo by to zeditovat nové stránky. Cvakněte do POS.ED. a objeví se playlist, kde je jenom jedna stránka. Cvaknu si párkrát Insert, abych tam měl čtyři stránky (PATTERNY). Na pozici 0000 (vlevo) změním hodnotu vpravo na 01 pomocí INCR. Teď se přesunu kurzorovýma šipkama z pozice 0000 na pozici 0001, tam ponechám hodnotu na 00, popojedu na pozici 0002, dám hodnotu 03 a na poslední pozici 0003 a hodnotu změním na 02 (viz. obrázek).
    Klikni pro plné zobrazení obrázku

Jméno: posed.jpg
Počet zobrazení: 21
Velikost: 29,9 KB
ID: 164122

    Nechte si puštěný PositionEditor, nepřepínejte se do hlavního menu - editace dalších stránek bude rychlejší a přehlednější. Teď si pustíme modul přes pravý ALT a zjistíme, že první stránka je hluchá - zastavíme přehrávání klávesou "Space". Tady si můžeme udělat jednoduché Intro. V PosEd. se přesuneme šípkama na 0001 a tam máme naší první zeditovanou stránku. Najedeme si myší do Tracku #1, kde máme bicí. V panelu Track/Pattern/Cmds jej přes Copy zkopírujeme, znova se přecvaknu myší do PosEdu (PosEd. : ) a najedu na pozici 0002 (pat.03). V menu Track/Pattern/Cmds cvaknu na PASTE (vložit) - a ejhle, zkopíroval jsem si bicí do nové stránky. Když se teď přepnete do Main Menu, zjistíte, že tam je také POZICE, PŘEPÍNÁNÍ MEZI STRÁNKAMI A DÉLKA MODULU (viz obr.). Hodnota Leigth je nyní na 0004 (čtyři stránky modulu nastavené v playlistu). Jde tedy upravovat playlist i v Main Menu, ale pro začátek se raději držme playlistu/Position editoru, zkrátka je přehledný.
    Klikni pro plné zobrazení obrázku

Jméno: Pokus02.jpg
Počet zobrazení: 20
Velikost: 120,9 KB
ID: 164123

    Teď si opět najedu na naší první zeditovanou stránku z minula, v Track/Pattern/Cmds se přepnu na Pattern, celý pattern (Track # 1 až #4) zkopíruju a vložím jej do pozice 0002, hodnoty 03 (předposlední stránka v playlistu). Pokud jste si všimli, zůstal mi zde volný Track#3. Přidáním jednoho motivu stránku oživíme, konkrétně samplem 09, máte opět v tabulce, kde a jaké klávesy při záznamu mačkat. Tabulka je zkrácená, nahrajete jen 7 notiček, první na pozici 00, klávesa M, druhá na pozici 06, klávesa G atd... podle tabulky...
    Klikni pro plné zobrazení obrázku

Jméno: tab003.jpg
Počet zobrazení: 21
Velikost: 17,4 KB
ID: 164124

    Výsledek našeho snažení by měl znít takto.

    Fade out, fade in, skok na další stránku, BPM
    Teď se mrkneme na jednoduché efekty. Možná jste si u listování v samplech všimli, že jsou číslovány 01-09, pak ale 0A-0F a opět 10-19, pak 1A-1F. Při vkládání faderu hlasitosti je nejnižší hodnota C00 a nejvyšší (nejhlasitější) C40, ovšem hodnot má 64, úrovně mezi 09-10 jsou opět 0A-0F. My si můžeme pro každý sample nastavit vlastní úroveň volume, číslování je zde stejné (A-F) - mrkněte na obrázek:
    Klikni pro plné zobrazení obrázku

Jméno: sample-volume.jpg
Počet zobrazení: 20
Velikost: 8,3 KB
ID: 164125

    My si ale nejdříve ukážeme, jak efekty vkládat a v prvním obrázku zabiju hned dvě mouchy jednou ranou (nebudu vkládat tabulku jak a co editovat). Na první stránce v playlistu v Tracku#1 vidíte na pozici červeného kurzoru vepsáno "D00". Vpište tuto hodnotu v edit.módu na pozici (řádku stránky) 31. Zároveň vidíte, že nám odminula přibila v Tracku#2 na 28.řádce jedna notička G-1 1. - a vy už víte, že G je nota G, první jednička je sample 1 (pad basa), druhá jednička je oktáva 1 - stačí jen v edit módu stisknout klávesu "V". Poslední vychytávka, pokud mi ProTracker notu zaznamená G-1 2. (G, sampl 1, oktáva 2), najedu si kurzorovou šipkou na tu "dvojku" a přepíšu ji na hodnotu 1 - nemusím tedy přepínat oktávy pomocí F1, F2, ale jde to takto.

    Klikni pro plné zobrazení obrázku

Jméno: ef_skok.jpg
Počet zobrazení: 20
Velikost: 34,8 KB
ID: 164126

    Teď si pustíme modul. První stránka je intro, ale poslouchat celou stránku jen bicí je ubíjející. Díky provedeným úpravám se nyní v Tracku#2 na řádce 28 ozve první tón pad basy, Efektík "D00" způsobí, že z pozice (řádky stránky) 31 skočí na pozici 00 další stránky v playlistu, čili mi intro zkrátí o polovinu. Přehrávání pak dál pokračuje až do konce, kde máme ještě ten ošklivý dozvuk basy a skorokytary.

    Přepneme se do poslední stránky v playlistu a doeditujeme si vše podle obrázku, už víte, která nota a číslo co znamená, tak se trochu potrapte (nebo si stáhněte výsledek dole). Když si stránku pustíte, vepsaný efekt od C40 do C00 způsobí, že zasmyčkovaný sample basy (Track #2) a kytary (Track #3) bude postupně ubírat na hlasitosti, až úplně zmlkne - je to Fade out (zeslabení). V Tracku#1a#4 si všimnete opačného postupu, Fade In. Zde zesiluji hlasitost a na poslední notě je hodnota C40, nebo pokud máte volume samplu nastavené na 40, můžete v tracku zápis C40 vypustit.

    Klikni pro plné zobrazení obrázku

Jméno: pro-tab001.jpg
Počet zobrazení: 21
Velikost: 102,0 KB
ID: 164127

    Poslední věc, rychlost přehrávání BPM lze nastavit též efektem. Na první stránce v playlistu, v první řádce jakéhokoli tracku zkuste vepsat efekt F05. Přehráváná se zrychlí, přičemž chcete li se vrátit na původní hodnotu, vepište F06, pokud chcete přehrávat pomaleji, vložte např F08. Na poslední stránku playlistu ještě můžeme vložit někam za Fade outy efekt F00 - před řádkou, kam efekt napíšete, se přehrávání modulu zastaví, neskočí vám už zpět na první stránku a nebude hrát pořát dokola.

    Výsledek našeho snažení by měl znít takto.

    Pitch Band
    Teď se podíváme na číselné ekvivalenty Pitch Bend kolečka. Zápis efektu je jednoduchý, chceme-li skluz dolů, do efektů napíšeme např. hodnotu "202", chceme-li výjezd nahoru, napíšeme např. "102". Přičemž čím vyšší hodnota posledního čísla (v našem případě je to "2") tím více nám bude ovlivňovat pitch nahoru/dolů. Už se nebudu datlovat s tabulkama a budu spoléhat na vaší inteligenci, že to dokážete vyčíst rovnou z obrázků ProTrackeru, jak který pattern poupravit. Na pozici, první stránce v playlistu modulu (dále jen POS /I/D) 0000 se nic neděje, na POS /I/D 0001 v Tracku#2 je toto:

    Klikni pro plné zobrazení obrázku

Jméno: eff_pitch01.jpg
Počet zobrazení: 20
Velikost: 78,9 KB
ID: 164128
    pozn.- v obrázcích jsou pouze místa, kde se děje nějaká změna oproti souboru demko3.mod​

    Na POS /I/D 0002 se toho děje nejvíce. V diskuzi k poslednímu příspěvku se trekkie Nooly zmiňoval o jiné cestě jak vytvořit Fade In/Out, a sice pomocí efektu Ax0 (in) a A0x (out) - je použit v Tracku#3 od řádku 33 níže (pouze fade in). Dále v Tracku#3 je použit opakovaně skluz nahoru a dolu u jedné noty (od řádky 20), v textu to vypadá blbě, když si pustíte modul, tato pasáž zní jak kdyby byl sampl rozvibrovaný, hodně nadsazeně lze říci, že jde o efekt Vibrato. Zeditujte si Tracky#2a#3 takto:

    Klikni pro plné zobrazení obrázku

Jméno: pt001.jpg
Počet zobrazení: 20
Velikost: 148,5 KB
ID: 164129

    Výsledek našeho snažení by měl znít takto.

    Posledně se též ozval Cybersite, že raději používá místo "béček" křížky. Tyto a jiné věci si můžete nastavit přes hlavní okno programu ikonkou Setup. Možná jste si všimli, že můj ProTracker od posledního příspěvku téměř Nortonovsky zmodral, pohrajete-li si s barvičkama, ten váš klidně může zezelenat. Je důležité si provedenou změnu uložit, k tomu slouží Save Config. A aby toho nebylo málo, takových konfigurací si v ProTrackeru můžete uložit 100, ale běžně vám úplně bohatě vystačí 1-2. Na obrázku je změna béček na křížky, políčko ACCIDENTAL, do kterého ukazuje šipka myši:

    Klikni pro plné zobrazení obrázku

Jméno: setup01.jpg
Počet zobrazení: 21
Velikost: 128,4 KB
ID: 164130

    Pozn.: Pokud máte tipy, co by vás zajímalo, nebo máte něco k doplnění, šup s tím do diskuse. Nedokážu na všechno odpovědět, ale naštěstí tu nejsem jediný trekkie.​
      Přidávání komentářů není v této časti diskusního fóra bez přihlášení možné, nebo zde nejsou povoleny.

    Nejnovější články

    Sbalit

    • Sam460 - PCIe průkopník
      vytvořil sailor
      I když je počítač Sam460ex s námi již bezmála patnáct let, je v AmigaNG světě tak trochu nenápadný. Nenajdete o něm téměř žádný blog či recenzi. Snad jen pár videí na youtube. A přesto je tento počítač v několika směrech výjimečný. Takže když už mám od loňska k dispozici jeho poslední verzi Sam460LE, trochu ho představím.

      Sam460ex ( HW: 2010, AmigaOS 4.1 u2: 2011, MorphOS 3.8: 2015)

      1. Historie

      V roce 2008 kdy firma ACube jako jediná vyráběla počítače kompatibilní...
      13.12.2024, 09:37:39

    Nové komentáře v článcích

    Sbalit

    • pavlor
      Odpověděl na Sam460 - PCIe průkopník
      vytvořil pavlor
      Skvělý článek!
      18.12.2024, 14:54:09
    • sailor
      Odpověděl na Sam460 - PCIe průkopník
      vytvořil sailor
      Také musím říct, že mě Sam460le mile překvapil.
      3D ovladače pro MorphOS jsou v procesu . Kupodivu doopravdy. Bigfoot na tom dělá.
      V devátém veřejném upgradu TinyGL již 3D ovladače pro Terascale a Terascale2 byly ( s označením work-in-progress ). Nestihla jsem je vyzkoušet a v desátém upgradu již opět nejsou, takže měly nejspíše nějaké chybky.
      16.12.2024, 19:38:18
    • Stano
      Odpověděl na Sam460 - PCIe průkopník
      vytvořil Stano
      Veľmi sa mi páči, ako výrazne dokáže grafická karta posunúť "starý" či "nevýkonný" počítač smerom k všeobecnej použiteľnosti. Ako sú na tom drivre pre MoprhOS?
      16.12.2024, 19:00:15
    • Falcon_11
      Odpověděl na Sam460 - PCIe průkopník
      vytvořil Falcon_11
      DIk, znova za ďaľší super článeček, kde sa človek podozvedá aj veci, čo ešte ani nepočul, nevidel a tým pádom si pekne doplní svoje vedomosti. Este raz dik.
      16.12.2024, 16:32:22
    • sailor
      Sam460 - PCIe průkopník
      vytvořil sailor
      I když je počítač Sam460ex s námi již bezmála patnáct let, je v AmigaNG světě tak trochu nenápadný. Nenajdete o něm téměř žádný blog či recenzi. Snad jen pár videí na youtube. A přesto je tento počítač v několika směrech výjimečný. Takže když už mám od loňska k dispozici jeho poslední verzi Sam460LE, trochu ho představím.

      Sam460ex ( HW: 2010, AmigaOS 4.1 u2: 2011, MorphOS 3.8: 2015)

      1. Historie

      V roce 2008 kdy firma ACube jako jediná vyráběla počítače kompatibilní...
      13.12.2024, 09:37:39
    • Prober (CADA)
      Odpověděl na Sam460LE a A1222 Plus, duel velterových vah
      vytvořil Prober (CADA)
      Cena? Přece klasická Amigácká. Samotná deska včetně 4GB RAM je za 1.225 Euro (31.067,- Kč) a kompletní komp potom za 1.605 Euro (40.704,- Kč).
      28.10.2024, 17:44:09
    • Noro
      Odpověděl na Sam460LE a A1222 Plus, duel velterových vah
      vytvořil Noro
      Hezké čtení.
      To s tím FPU co jsem pochopil, byl ten hlavní důvod odkládání A1222+ . Otázka co dál s tíma hlavně jak jsou na tom ceny.
      28.10.2024, 16:25:02
    • Cyberian
      Odpověděl na Programování EPROM na PC podruhé
      vytvořil Cyberian
      Zrovna resim tema MX29F1615 EEPROM programmer, protoze jsem jeden nasel po globalnom prohledavani PCBWay. No a obloukem jsem skoncil tu. Diky za navod, bude se hodit!
      04.09.2024, 06:17:57
    • DaMi
      Odpověděl na Disketa s podporou CF karet v PCMCIA
      vytvořil DaMi
      👍🏽 Paráda Dedy, jste šikovní. 👍🏽
      13.07.2024, 19:24:00
    • Dedy
      Odpověděl na Disketa s podporou CF karet v PCMCIA
      vytvořil Dedy
      Tak jsem se konečně dostal ke zprávě o úspěšné instalaci AOS3.2.2. Sice s menšími problémy a s vydatnou pomocí Derika se na ARTWay podařilo, na čistou CF, a teď sbírám odvahu na přeinstalaci AOS3.1.4, přece jen je to větší karta. Jo a jinak vše provedeno na IDE LayLines, díky Boboovi, vše zatím funguje, jen ještě opravit tu kolizi PCMCIA s 8 MB paměti, ale to by se mělo vyřešit..
      Díky Dami, skvělá práce.
      12.07.2024, 16:04:03

    Populární tagy v článcích

    Sbalit

    a500 (5) a1200 (6) akce (18) amiga (20) apple (7) artway (6) cybergraphx (5) demoscena (10) dizzy (9) emulace (8) fastata (9) furia (6) hardware (17) internet (7) iomega (6) mac (6) midi (8) morphos (14) navody (10) pfs3 (8) resetkání (5) srazy (13) staraskola (5) winuae (10) zip (7)
    Zpracovávám...
    X