PCx 1.1
- Klady: emulace PC 586, rychlá emulace FPU, Soundblaster DAC
- Zápory: nižší hrubý výpočetní výkon, nemožnost využití grafické karty, omezené možnosti hardfile
Emulátor PCx ve své komerční podobě přináší solidní emulaci Pentium PC. Hodí se zejména na aplikace v prostředí MS-DOS, možné je i použití systému Windows 3.1 ve standard režimu. Hry pod MS-DOS běží slušně, některé podporují i emulaci SoundBlasteru.
Konfigurace
Je velice jednoduchá, v úvodním okně nastavíme velikost emulované paměti, max. 16MB, dále Video ovladač (AGA, ECS, Graffity). Grafické karty bohužel nejsou podporovány. Je sice možnost přesměrovat 1 z režimů (konkrétně 320:200:8 bit) na grafickou kartu pod Cybergraphics či Picasso96, mně se však emulátor vždy kousne (viz. konfig Voodoo3 PCI). Dále nastavíme emulaci Floppy disků (podporovány pouze standardní Amiga mechaniky DD/HD, pokud máte LS-120, v emulátoru ji nelze použít). V položce Devices lze nastavit PC Harddisk. Můžeme zvolit volný partition na Amiga disku, nebo emulaci PC Harddisku v podobě souboru na Amiga HDD. Velikost takového hardfile zvolíme v nabídce HardFileSetup (na filesystemu PFS a pravděpodobně i jiném nelze vytvořit větší než zhruba 210MB, asi omezení emulátoru, pokud potřebujete větší, vyčleňte emulátoru volný Amiga Partition, ten již bez problémů zvládne větší kapacitu. K hardfilům můžeme vytvořit i klasický Amiga mountlist, který umožní přenos souborů z Amigy na emulovaný PC disk.
V položce Ports nastavíme emulaci Sériového a paralelního portu, COM port např. modem, LPT port tiskárna. V položce BIOS ponecháme PCxBIOS. Sound umožňuje emulaci PC Speakeru - pípání, nebo primitivní emulaci Soundblasteru v1, 8 bit mono (DAC). V Peripherals nastavíme emulaci myši na Bus Mouse. V Advanced lze nastavit některé volby ovlivňující rychlost emulátoru - Turbo level a CPU transcription. Turbo level prý může urychlit emulaci Windows 3.1 (zhruba nastavit 2-4), CPU transkripce bere emulované instrukce z vyrovnávací paměti. Mně se na procesoru 060 zdálo nejlepší nastavení bez obou těchto položek, při použití Turbo levelu se značně zpomaluje grafika v MS-DOS, Windows ne, CPU transkripce nemá neblahé účinky, ale zdánlivě ani blahé. Nakonec můžeme konfiguraci uložit.
Pozor, pokud máte namountovaný PC HDD na Amize, nikdy nespouštějte emulaci, může poškodit Hardfile, vždy zrestartujte Amigu.
Instalace PC systému
Nejprve je nutné mít nějakou systémovou disketu, která rozjede např. MS-DOS a umožní naformátovat HDD. Disketu vytvoříte na PC s MS-DOS tak, že vložíte disketu a napíšete FORMAT A: /S. Také je vhodné na disketu zkopírovat soubor SYS.EXE a FDISK.EXE. Fdisk nám pomůže naformátovat disk, sys umožní bootovat z nového HDD.
V případě, že máte instalačky s MS-DOS, jsou bohužel HD, je nejlepší nainstalovat MS-DOS na PC a pak celý systém zkopírovat na Amize přes Cross-DOS, či Fat95 do emulovaného Amiga PC HDD. Pokud chceme hrát hry se zvukem musíme přidat do souboru autoexec.bat novou proměnnou třeba na začátek příkazem SET BLASTER=A220 I5 D1 T1. v příslušných setupech her nastavíme pro hudbu "No sound" a pro zvuky "Soundblaster" či "Soundblaster mono" apod.
Pokud máte nainstalovaný MS-DOS, je možné instalovat Windows 3.1. Opět nejlépe zkopírovat všechny soubory z PC instalaček do jednoho adresáře, např. C:\WIN a poté překopírovat do Amiga PC HDD. Instalaci pak spustíte jako C:\WIN\SETUP a když instalátor chce disketu, nastavíme adresář, kde jsme zkopírovali windows z instalaček. Po úspěšné instalaci spouštíme windows přes WIN/S. Windows běží ale velmi pomalu, takže se na práci téměř nehodí. Trochu lepší je situace na PC-Task 4.4, viz. dále. Funguje zde nicméně ovladač zvuku Soundblaster v1. Nainstalujete ho přes Control Panel, Driver, zvolíme Soundblaster v1, port nastavíme na 220, Interrupt na 5. Je pak možné přehrávat v emulátoru zvuky, samozřejmě jen mono. Dalším využitím je tisk dokumentu přes emulovaný LPT port či využití modemového připojení přes COM port. V době psaní článku jsem bohužel neměl k dispozici českou verzi Windows 3.1, a tak bylo nemožné zobrazování dokumentů v češtině-chybějící české fonty. Lze však samozřejmě dostat i českou verzi. Dále je možno využít i emulaci CD-ROMu, vše by mělo fungovat jak z Windows tak z DOSu při použití dodaného ovladače spolu s emulátorem.
Tabulka zajímavých her, běžících pod emulátorem:
Lands of Lore | Běží anglická verze 1.24 i se zvuky, pěkné demo, trochu pomalejší |
Legend of Kyrandia 2 - Hands of Fate | Pěkná adventura, zvuky běží v pohodě, slušně hratelné |
Dune 2 - Battle for Arrakis | Strategie, běží bez zvuku, pomalé, ale máme na Amize i s trochu lepší grafikou |
Gobliins 2 | Běží ok, ale bez zvuku, hratelné, samozřejmě máme rovněž na Amize |
- Klady: vysoký výpočetní výkon, možnost přesměrování režimů VGA/SVGA na grafickou kartu, vysoká kompatibilita
- Zápory: pouze emulace 486, pomalý refresh obrazovky, chybí emulace Soundblasteru
S ohledem na předchozí emulátor, uvedu jen několik důležitých odlišností. Tento emulátor dovede díky vysoké kompatibilitě a kvalitní emulaci zprovoznit i Windows 95 - vyzkoušeno, což je opravdu pozoruhodný výkon pro pouze softwarový emulátor. Samozřejmě, že na práci procesory 68k nestačí, budeme si muset počkat na řešení typu Dragon, která by zde mohla výrazně pomoci. U emulace Windows 95 je navíc velkým problémem emulace grafické karty, protože lze nainstalovat pouze režim Standard, což je univerzální režim, který ovšem nemá žádné akcelerační schopnosti a je nesnesitelně pomalý, často i na obyčejných PC.
Kromě Win 95 zde můžeme nainstalovat i Windows 3.1, díky přesměrování grafických režimů na grafiku pod P96, a CGX je situace lepší, dokonce lze využít i SVGA režimy 800x600 atd. I rychlost je vyšší, i když stále nízká.
Pro MS-DOS platí vše předcházející s vyjímkou emulace Soundblasteru, funkční je pouze pípání PC Speakeru. Zato je však emulace velmi svižná a kompatibilní. Někdy se mi podařilo zprovoznit pod emlátorem více softwaru než na Notebooku Siemens 486/50 Mhz. Lze zpustit i takové hry jako DOOM a Descent, Heretic, to však samozřejmě jen pro odzkoušení - příslušné Amiga porty těchto her jsou k dispozici.
Lepší je i situace ohledně konfigurace emulátoru. Lze již pracovat s většími Hardfiles než u PCx, vytvořit je můžeme např. díky CrossDOSu, kde programem ConfigDisk vytvoříme, napartitionujeme a naformátujeme file disk i bez použití emulároru. Pak jen stačí z diskety provést příkazem SYS překopírování systémových souborů na bootování. V konfiguračním okně nastavujeme i pamět, grafické režimy, emulaci myši, PC Speakeru atd. Rychlost emulátoru je odvislá i od velikosti vyrovnávací paměti, přidělené emulátoru pro výpočetní operace. Platí zde, čím více, tím lépe - tedy Huge režim je nejlepší a sežere nejvíce RAM. To by bylo asi to nejdůležitější.
DOSBox 0.58
Setkal jsem se i s tímto emulátorem. Jedná se o herní emulátor MS-DOSu, kde běží hry pro PC 286, 386. Kvalitní emulace zvuku je zajištěna. Na Amigu je portovaná tato verze, bohužel je však vše zamýšleno pro MorphOS. Není divu, emulátor je pomalý i na rychlých PC. Pro běžnou práci nutnost PC 1GHz a více. Dostala se mi do rukou i verze zkompilovaná pro 68k, grafická karta nutností. Emulátor sice běží, ale je zoufale pomalý, tedy bohužel nepoužitelný.
Toť prozatím k problematice PC emulace na Amize, článek ještě časem doplním o některé informace, na které již nezbyl čas a možnosti, zejména o zkušenosti s provozem Win 3.1 CZ pod PC-Task.