Nečekejte ale 3D akce, Amiga je sice umí a pár jich je, ale potřebuje k tomu akcelerační kartu (i tu lze emulovat). Najdete zde logické rychlíky, simulátory, strategie, arkády, střílečky. Toto je návod jak rozhýbat emulaci “herní královny” přelomu 80.-90. let pro ty, kteří rádi zavzpomínají na bezesné noci paření, zároveň však i pro ty, co by si Amigu rádi vyzkoušeli a nechce se jim kupovat za cca 500 -1500 Kč vysloužilý kus z Aukra.
Ještě než začneme, nejrozšířenějšími modely byly bezpochyby Amiga 500 z roku 1987 a Amiga 1200 z roku 1992. Uvádím to proto, že mezi těmito modely je občas mírná nekompatibilita u her, někdy je potřeba použít ROM ze starého modelu (nebo nabootovat na starém chipsetu), jinak si některou hru prostě nezahrajete. Naopak hra, která má za názvem označení AGA (hra napsaná pro chipset A1200/A4000) Vám na běžné pětistovce nepojede.
Pojďme tedy na to! Budeme emulovat Amigu 1200, zatím jen bez harddisku. Tento model měl v základu jen 2MB Chip Ram, my mu přidáme i nějakou Fast Ram. Především budete potřebovat volně dostupný emulátor E-UAE a konfigurátor Hi-Toro. Tady jsem vytvořil konfigurační soubor, kde je nastavena velikost pamětí, emulovný procesor atd. Dále nastává menší problém s ROM soubory, protože stále nejsou free a bez ROMky emulátor nerozjedete. Jedná se o kickstart1.3 a kickstart3.0, potažmo 3.1. Jak ROM soubory, tak i operační systém Workbench se nechají koupit na Amiga Forever, ale dají se též vygooglit nebo vytorrentit. Zkuste si prohlédnout tuto stránku a dole byste měli ROM soubory objevit.
Dobře, máme už zprovozněný emulátor, ale ještě potřebujeme hry. Abyste se v tom množství her vyznali, doporučuji rozsáhlou databázi lemon amiga, kde si sice nic nestáhnete, ale alespoň víte co hledat. Na následujícím odkazu najdete více než dost image disket ve formátu .DMS a nebo .ADF . Stačí pak podle obrázku naházet obrazy disket do emulátoru a spustit hru přes tlačítko OK. Pokud má hra více disket, je dobré připojit je všechny najednou. K dispozici máte 4 virtuální floppy mechaniky, pro 90% her Vám postačí.
Poznámka nakonec - emulátor provozujte v módu fullscreen. V okenním módu se mi stalo, že se “cukal”, ve fullscreenu byl chod bezproblémový. Na škodu by také nebyl jeden nebo dva USB joysticky / joypady. Klávesové zkratky už si dohledáte v menu nahoře v Hi-Toru/E-UAE/Show Controls. Úplně Vám prozatím postačí tyto:
F11 + F1 až F4……………otevře dialog na výměnu diskety
F11+R……………………..Amiga reset
F11+Q……………………..ukončení emulace
V příštím díle bychom se podívali na emulaci operačního systému Workbench.