Protože spousta her byla na disketách v NDOS formátu či neměla možnost instalace, sáhneme po utilitce WHDLoad. O historii tohoto úžasného pomocníka se dočtete v přiložených souborech archivu. Hodně zjednodušeně jde o to, že tyto NDOS diskety byly převedeny do diskových obrazů jenž je možno uložit na pevný disk, které jde pak pomocí WHDLoadu spouštět.
Z adresy www.whdload.de si stáhněte archiv WHDLoad_xx.x_usr.lzx. Pak spusťíme Hi-Toro a již známým postupem připojte adresář, ve kterém se stažený archiv nachází. Nastartujeme emulaci a otevřeme si DOpus, nastavíme si cestu k WHDLoad_xx.x_usr.lzx, soubor si označíme, v druhém oknu filemanageru si nastavíme libovolné místo, kam chceme obsah archivu rozbalit - můžete použít třeba koš.
Minimalizujeme DOpus a otevřeme adresář (v mém případě DH0:Trashcan/WHDLoad) a spustíme instalaci. Po jejím dokončení máme workbench téměř připravený na spouštění her bez instalátoru z pevného disku Amigy, je už potřeba jenom jedna úprava.
V prvním díle jsme si vysvětlili, jak je to s ROM soubory Amigy. Týká se to naší úpravy, resp. potřebujeme do systému nakopírovat ROM soubory, aby nám WHDLoad správně fungoval. Dostačující by měli být kick13.rom (Amiga500) a kick30.rom (či 31, Amiga1200) - tyto soubory si připravte.
Stahněte si dále tento archiv http://aminet.net/package/util/boot/skick346 a rozbalte ho pod DOpusem a proklikejte se v něm k adresáři "kickstarts". V druhém okně DOpusu vlezeme na cestu DH0: Devs a adresář "kickstarts" do něj překopírujeme. Teď si překopírovaný adresář otevřete a nakopírujte do něj vaše připravené ROM soubory (kicky). A už zbývá jen jediné - PŘEJMENUJTE KICK.ROM SOUBORY DLE ČERNÉHO ZVÝRAZNĚNÍ:
A teď už zbývá jenom sehnat hry. Na stránkách WHDLoadu sice máte připravené balíčky pro instalaci dané hry, nikoliv však hru samotnou. Po hrách upravených pro WHDLoadu lze popátrat na netu, takže nemějte strach s vysokou pracností procesu instalace. V podstatě jde jenom o to danou hru rozbalit ze zipu, raru či lha a hodit někam na disk Amigy. Zkuste třeba zapátrat zde.
Po rozbalení hru spusťte z GUI přes malinkatou ikonku (viz. obrázek). Rozjede se vám spouštěč hry. Protože nemáme WHDLoad registrovaný, bude se nám vždy zobrazovat modré okno, které se vypisuje cca 20 sekund. Pokud chcete autory podpořit ve vývoji a získat registrační klíč, dozvíte se více na jejich stránkách. Jinak si ale bez registrace můžete zahrát drtivou většinu her, registraci vyžaduje skutečně jen pár her (Sensible Golf, Shuffle Pack, Moonstone a tuším i X-IT, seznam můžete rozšířit v komentářích).
Občas se může stát, že hra při spouštění spadne, je potřeba popátrat po vícero verzích hry. Musíme si uvědomovat, že takto upravované hry jsou dílem nadšenců, kteří si většinou nenárokují žádný honorář a chtějí jenom jediné - abychom měli obsluhu Amigy ve 21. století komfortnější. A bylo by přece škoda o této možnosti nevědět. Těším se na vás v příštím díle, kde se budeme věnovat jednoduchému vylepšení vzhledu systému.