Na úvod podotýkám, hrabeme se v systému, který je minimálně 16 let starý (v případě Workbenche 3.1), takže nečekejme tapetu na pozadí v rozlišení 1920x1200px a v 16 milionech barev, animaci oken alá Leopard - určitě vám hardcore amigista namítne, že systém takto vytunit půjde. Proč ne, když do toho máte chuť, sám ale zastávám názor, že je to zbytečné a od toho máme moderní operační systémy.
Amigu mám v reálu i na Macu z důvodu nostalgie, občas si něco zahraju, ale pod systémem už prostě nic nedělám. Přesto ale chci, aby Workbench vypadal upraveně a abych měl po ruce nástroje pro jeho jednoduchou úpravu - Amiga 1200 měla v základu pouhé 2MB Chip RAM, pro spouštění her z disku byla vhod i nějaká ta Fast RAM - víc ani nepotřebujeme, obzvláště pokud emulujeme. Když prostě nemáte reál plastoželezo, je nesmysl se honit za vysokou konfigurací emulace, abych si zahrál jedno z dvaceti 3Dček, které kdy byly na Amigu vytvořeny - asi už chápete, kam tím mířím - když si jej můžu zahrát pod win/mac bez větších zádrhelů.
Pokud si tedy nekladete vyšší nároky než já, můžeme se podívat na jednoduchou úpravu vzhledu systému. Zde máme vše, co budeme k dnešním úpravám potřebovat. - TuningWB.
Na začátek si raději udělejme zálohu systému - zkopírujeme si obsah DH0: do připojeného MacOS adresáře.
SmallMagic nám umožní přepsat systémové ikony a zajistí, že všechny nově vytvářené ikonky budou formovány podle šablony SmallMagicu - zjednodušeně řečeno. Otevřeme DOpus, rozbalíme adresář SmallMagic a překopírujeme jeho obsah do kořenového adresáře disku DH0:. Po zkopírování restartujeme emulaci ctrl+cmd+cmd.
Po restartu vidíme takto "zmršený" obraz.
Otevřeme DH0: Prefs/ScreenMode a dle obrázku zvolíme zobrazovací mód PAL:HighRes a počet barev 8. Klikneme na Použít (skočíme do systému), vrátíme se zpět do ScreenMode a klikneme ještě na Uložit.
Nastavení barev
Jdeme do DH0:Prefs/Palette –> klikneme na horní lištu pravým tlačítkem a vyberem Soubor/Otevřít/TuningWB/Paleta. Stejně jako v ScreenMode klikneme na Použít, pak otevřeme Palette znovu a klikneme na Uložit.
Teď se podívejte do systému, no není už o poznání hezčí?
Výměna ikon disků, zařízení
DH0:Tools/IconEdit, najedu na horní lištu Workbenche a pravým tlačítkem Projekt/Otevřít/Zařízení/DH0/DiskIcons(adresář, ne soubor DiskIcons.info!)/HardDisk2.info. Otevře se nám ikonka, opět horní lišta Workbenche a pravým tlačítkem Typ ikony a změnit na Disk.
Ikonu uložím přes Projekt/Zapsat do/Zařízení/DH0/(ikonu přejmenuji na)Disk.info. Teď se podívejme do hlavního okna Workbenche, ikona se nám vyměnila za naší novou.
Výměna ikon adresářů, souborů
Otevřeme DOpus, vybereme v něm ikonu adresáře (vždy soubor s koncovkou .info!!!), kterou chceme vyhodit a smažeme jí. Pak si označíme daný adresář v DOpusu (v tomto případě adresář Games) a najedeme dle obrázku šipkou na Icon Info, ale zmáčkneme pravé tlačítko, pod nímž se skrývá příkaz Add Icon a ikona se vytvoří z defaultní šablony pro soubor/adresář z překopírovaných souborů ze SmallMagicu.
Background systému či okna
DH0:Prefs/WBPattern, můžete si změnit jednoduchým pattern editorem pozadí jak Workbenche, tak okna, dokonce můžeme vložit i obrázek, ale osobně dávám přednost citlivému patternu, který nijak neruší.
Ukazatel myši
DH0:Prefs/Pointer, vše ostatní vám řekne obrázek:
Ram disk
Tato ikonka se nám zobrazuje stále, uživatelé Maců také znají RamDisk z historie. Jde o to, že původní ikona či ikona diskety je poněkud nevhodná, dávám přednost "švábovi" než disketě. Z adresáře Tuning si zkopírujte soubory CED a Disk.info do DH0:S/. CED je malý a jednoduchý textový editor a pro výměnu ikony budeme muset zasáhnout do spouštěcího souboru (Startup-Sequence). Spusťte si CED z adresáře S: a otevřete soubor Startup-Sequence.
V otevřeném souboru sjedeme až na konec a dle následujícího obrázku vepíšeme zvýrazněný řádek, který si před dalším spuštěním Workbenche otevře naší diskovou ikonu Ram disku.
Soubor uložíme a restartujeme emulaci ctrl+cmd+cmd. A toto je výsledek našeho dnešního snažení:
Ikonky si můžete přesouvat libovolně podle potřeby po pracovní ploše. Pokud máte vše uspořádáno podle sebe, musíte si stav systému uložit přes horní lištu pravým tlačítkem (Okna/Zapsat umístění/Okna a obsahu).
Pro dnešek všechno, příště se podíváme na některé problémy, se kterými se můžete setkat během emulace.
Těším se na vás v dalším díle...