Co jsem pořídil: (vše z eBay)
- USB programátor TL866II Plus
- Tl866 plus adaptér pro programování EPROMek 27c322 27c160 27c800 27c400
- EPROMky 27C400
- Software XGecu Universal Programmer
- Ultrafialové světlo na mazání EPROMek
Adaptér TL866 je potřeba pro programování konkrétního typu EPROMky správně najumprovat. Pro programování 27C400 je potřeba první přepínač nastavit na polohu other a všechny tři DIP přepínače do polohy ON. Pro programování jiných typů EPROM je potřeba změnit nastavení, viz obrázek níže nebo stránky projektu.
EPROMky jsem bez nějakého většího zjišťování pořídil na eBay, zdá se, že s mnou pořízenými nejsou žádné potíže. Jsou funkční, několikrát jsem je již smazal a úspěšně na ně nahrál nový obsah. Pořídil jsem AM27C400-120DC.
Pro zapisování obsahu používám software Xgpro ve verzi 12.01, který zmiňuje malá informační kartička uvnitř krabice programátoru TL866II Plus. Software je pravděpodobně jenom pro Windows a stahuje se z nějakého pochybného asijského úložiště. Po instalaci a prvním spuštění jsem pro jistotu stáhl nejnovější verzi (Help | Update On Line).
Programování
Proces programování probíhá následovně:
1. výběr typu čipu, na který se bude zapisovat. V mém případě do vyhledávání zadávám am27c400 a protože mám EPROMky od AMD, volím AM27C4096 @DIP40.
2. v Options vypínám Check ID. Pin Detect nechávám zapnutý, hodí se to, pokud bych EPROMku do patice vložil špatně (obráceně, nebo bych ji posunul).
3. v IC Config Information volím VPP Voltage 13.00, VCC Verify 5.00V, VDD Write 6.50 V a Puls Delay 100µs.
Podle manuálu by VPP Voltage mělo být nastaveno na 12.75V +-0.25V. Software Xgpro hodnotu 12.75V kupodivu nastavit neumožňuje, ale 12.50V a 13V ano. Pro úspěšné naprogramování EMPROMky je asi jedno, jestli bude VPP Voltage na 12.50, nebo 13V. U mě je výsledek programování s oběma hodnotami stejný, tedy v obou případech EPROMku úspěšně naplním daty.
4. vložím EPROMku správným způsobem do redukce (viz zcela první obrázek v článku) a ověřím, jestli je opravdu prázdná (ikona Check, nebo nabídka Device, Blank Check)
5. pokud je EPROMka prázdná, nahrávám do Xgpro binárku pro požadovanou amigu (ikona Load, nebo nabídka File, Load File)
6. Po nahrání požadovaného souboru do Xgpro spouštím samotné programování ikonou Prog., nebo z nabídky Device volbou Program a tam tlačítko Program spustí samotný zápis do EPROMky. Během zápisu na programátoru svítí oranžová dioda RUN.
Proces programování trvá cca 2 minuty, v případě potřeby zápisu další EPROM stačí zopakovat vše od vložení EPROM, ověření, zda je prázdná až programování samotné, tedy kroky 4 až 7.
EPROMky lze do redukce vkládat nebo je z redukce odebírat kdykoli, když na ně programátor nezapisuje nebo z nich nečte. Není potřeba programátor odpojovat od usb, vypnout jej nelze, vypínač programátor nemá.
7. Po zápisu lze pro jistotu ověřit, zda se obsah nahrál (ikona Read, nebo Nabídka Device, Read).
Pokud programování proběhlo úspěšně, lze následně viditelný prostor čipu přelepit samolepkou (aby na čip nepůsobilo ultrafialové světlo) a celý šváb vložit správně do amigy a začít ji nechat bootovat. Já jich zatím naprogramoval asi 20 a vše se podařilo bezvadně.
Čtení
Obsah čipu se dá přečíst přímo na amize GrabKickem, amigu kvůli tomu rozebírat nemusíte. Nicméně pokud máme čipy z amigy venku, lze je vložit do programátoru a ikonou Read, nebo z nabídky Device, Read čip načíst a obsah uložit ikonou Save nebo z nabídky File volbou Save.
Mazání
Obsah EPROMek lze smazat ultrafialovým světlem. Pravděpodobně je spoustu způsobů, jak to provést, já si proto pořídil následující krabičku. EPROMky do krabice stačí dát na cca 15 minut a pak ověřit v Xgpro, zda jsou opravdu prázdné.
Poznámky na závěr
S rozchozením programátoru jsem kupodivu strávil dost času. Přestože jsem vše správně zapojil a několikrát vyzkoušel, a fungovalo mi bezvadně čtení, skutečné programování mi vždy na začátku hodilo chybu zápisu a já musel EPROMku na 15 minut mazat v UV lampě. Problémem bylo nedostatečné napájení. Kupodivu pomohlo dát programátor do jiného usb konektoru! Pokud byste měli se zápisem podobné potíže, zkuste tedy programátor ve více usb portech, ideálně v usb 3.
Při mazaní UV lampou musí být plocha nad čipem zcela čistá, jinak se smazání nezdaří ani např. po hodině. Takže jakékoli nečistoty např. z lepidla stínícího proužku musí všechny pryč.
Pokud by to někomu vyhovovalo, software Xgpro lze přepnout do češtiny, je to docela dobře lokalizováno.
Kam patří která binárka?
Naprogramované EPROMky s obsahem HI patří v těchto amigách do těchto pozic: Amiga 1200:U6A, Amiga 4000:U175, Amiga 4000T:U175, Amiga 3000:U181
Naprogramované EPROMky s obsahem LO patří v těchto amigách do těchto pozic: Amiga 1200:U6B, Amiga 4000:U176, Amiga 4000T:U176, Amiga 3000:U180