Oznámení

Sbalit
Aktuálně žádná oznámení.

Moje zkušenosti s DrawBridge neboli Arduino Disk Reader / Writer

Sbalit
X
 
  • Filtr
  • Čas
  • Zobrazit
Vymazat vše
new posts

    Moje zkušenosti s DrawBridge neboli Arduino Disk Reader / Writer

    S DrawBridge (dále jen DB) pro vás už nebude problém vytvářet diskety v Amigáckém formátu přímo na PC ve Windows, ba co víc - můžete disketovku připojit přímo v UAE tak, aby se v emulátoru disketovka chovala jako ta ve vaší Amize, tedy vydávala typický zvuk motoru disketovky, který zkouší, jestli je v ní vložena disketa - po této úpravě už budete moci jen v emulátoru jako na fyzické Amize i s původními disketami. Amigácká data vyčtená z disket můžete rovněž zálohovat na harddisk ve formátech ADF a SCP, což je datový raw záznam podobný imagům IPF, která vytváří KryoFlux (dále jen KF). Mezi výhody DB patří, že je tak malý, že se dá snadno nainstalovat do běžné USB floppy mechaniky, nečouhají z něj přebytečné dráty, nemáte půlku stolu plnou neforemné elektroniky, a také jeho ovládací soft pro PC je ve verzi 2.8.9 velmi stabilní. Chcete-li si nahrávat diskety pro Amigu přímo v PC, DB je přesně pro vás.

    To co potřebujete v první řadě je samotné zařízení: Arduino Disk Reader / Writer. To pořídíte na webu autora Roba Smithe z Anglie: https://amiga.robsmithdev.co.uk/ Po sérii fantastických recenzí na fórech, v časácích i na streamech, se o DB strhl takový zájem, že autor uvedl v život listinu čekatelů, do které se snadno zaregistrujete a až na vás přijde řada, přijde vám automatický email se žádostí o platbu. Pokud ji do jednoho dne neuskutečníte, vaše místo se uvolňuje ve prospěch čekatelů za vámi. Na svůj první DB jsem čekal kvůli nedostatku čipů po covidu asi rok. Při objednávce dalšího někdy v letošním létě to byly dva měsíce a konečně při dvou dalších objednávkách v říjnu jsem přišel na řadu už ani ne tři týdny. Největší boom zájmu o DB trochu opadl a Rob ho také vyrábí stále více kusů. Jakmile uhasí veškerý zájem z předobjednávek, jeho čekací listina se přepne na klasický eshop a bude možno objednat i více kusů najednou. Před měsícem na discordu sděloval, že tento okamžik je již na dohled.

    Potřebovat budete dále externí disketovou mechaniku k PC s USB konektorem. Já mám hutně otestovanou Infocom 22767, nicméně ta již dnes v obchodech není k dispozici, a proto jsem u zeleného mužíčka pořídil funglovku Sandberg 133-50 a tu bych vám vřele doporučil, protože přede jako kotě a je oproti Infocomce tichá. DB však není kompatibilní se všemi mechanikami, na discordu DB má autor seznam mechanik které fungují. Já osobně jsem ještě zkoušel Gembird FLD-USB-02 a ta nejde. Disketovku rozšroubujte a otevřete (pozor, máte-li novou, přicházíte tím o záruku, proto buď použijte některou zde jmenovanou nebo ověřte na discordu DB, že daný model bude fungovat), uvnitř vyjmete elektroniku jednotky s USB kablíkem a nahradíte ji za novou elektroniku DB.

    Příznivým faktorem je i cena zařízení. DrawBridge koupíte od Roba Smithe za 789 Kč (25 GBP) + pošta z Anglie 362 Kč (11,49 GB) + poplatek za celní odbavení Českou Poštou 300 Kč + DPH 358 Kč = cena celkem 1.809,- Kč a k tomu ještě pořídíte onu externí disketovou mechaniku. Pro porovnání nejlevnější KryoFlux s poštou v EU vyjde na 2875 Kč a použijete třeba starou disketovku z PC; nicméně ano, má širší využití než DB. Nás zde ale patrně zajímá nejvíce spolupráce s Amigou, a na tu se DB specializuje stejně jako my všichni tady.

    Novými featurami, které jsem ve verzi 2.8.9 ještě netestoval, je schopnost DB číst i ukládat data stejným způsobem i ve formátu pro Atari ST a pro PC, neboť výměnou elektroniky floppy mechaniky externí disketovka svou schopnost pracovat s PC disketami ztratí. Nicméně fakt, že DB bude pomáhat vytvářet diskety STčkáčům jako nám na Amigách, je pro multiplatformní sběratele dalším důvodem proč toto řešení pořídit.

    Níže zasílám pár fotek jak celé zařízení vypadá, a jak se zapojuje. Za trochu mázlé fotky se omlouvám, ve foťáku vypadaly v pohodě.

    Klikni pro plné zobrazení obrázku  Jméno: rep1.png Počet zobrazení: 0 Velikost: 2,15 MB ID: 169018
    Obsah balení

    Klikni pro plné zobrazení obrázku  Jméno: rep2.jpg Počet zobrazení: 0 Velikost: 75,8 KB ID: 169019
    Arduino Disk Reader / Writer s USB kablíkem na výměnu ve floppy mechanice

    Klikni pro plné zobrazení obrázku  Jméno: rep3.jpg Počet zobrazení: 0 Velikost: 119,6 KB ID: 169020
    Otevření floppy mechaniky

    Klikni pro plné zobrazení obrázku  Jméno: rep4.jpg Počet zobrazení: 0 Velikost: 108,7 KB ID: 169021
    Porovnání původního a nového řadiče

    Klikni pro plné zobrazení obrázku  Jméno: rep5.jpg Počet zobrazení: 0 Velikost: 86,7 KB ID: 169022
    Instalace v disketové mechanice

    Klikni pro plné zobrazení obrázku  Jméno: rep6.jpg Počet zobrazení: 0 Velikost: 122,3 KB ID: 169023
    Po instalaci v mechanice tak, aby nedošlo k přiskřípnutí žádného drátku

    Klikni pro plné zobrazení obrázku  Jméno: rep7.jpg Počet zobrazení: 0 Velikost: 90,1 KB ID: 169024
    Elegantní řešení DB v jedné malé krabičce

    Klikni pro plné zobrazení obrázku  Jméno: kf.jpg Počet zobrazení: 0 Velikost: 117,0 KB ID: 169025
    Pro porovnání jak vypadá obdobný setup s KryoFluxem - DB vítězí na plné čáře v praktičnosti a kompaktnosti

    Klikni pro plné zobrazení obrázku  Jméno: rep8.jpg Počet zobrazení: 0 Velikost: 69,8 KB ID: 169026
    Základní okno - pro maximální kompatibilitu a nejvyšší kvalitu zápisu na disketu doporučuji zapínat všechny možnosti, tedy verifikaci, prekompenzaci, vícero mazání tracku před uložením není zbytečné - opravdu to zvyšuje kvalitu zápisu a zároveň zarovnat tracky dle indexu - což úplně nerozumím co je zač, ale i toto pomáhá. S tímto kombem (all on) při užití spolehlivých dat třeba z nějakého archivu, funguje v Amize vše.

    Klikni pro plné zobrazení obrázku  Jméno: rep9.jpg Počet zobrazení: 0 Velikost: 62,7 KB ID: 169027
    Načítání obsahu dat do ADF image

    Klikni pro plné zobrazení obrázku  Jméno: repA.jpg Počet zobrazení: 0 Velikost: 64,5 KB ID: 169028
    Formáty které DB nabízí ke čtení i zápisu, zde vidíte i onen SCP raw stream jako IPF co dělá KF

    Klikni pro plné zobrazení obrázku  Jméno: repB.jpg Počet zobrazení: 0 Velikost: 465,7 KB ID: 169029
    Disketa běží jako z partesu! Amigaaa!

    Já se zařízením nejčastěji zálohuju data ze starých disket, které mám z chlapeckých časů v 90. letech. Dobře jsem je skladoval, v teple a suchu, a povětšinou jsou diskety funkční. Našel jsem na nich spoustu demoprodukce, hudbu a obrázky mé a kámošů ze scény, a také pár oblíbených her. Zkoušel jsem vytvářet i originální image her z mé sbírky, ale kvůli různým protikopírovacím ochranám a stavu těchto disket pořízených z různých zdrojů, mi jich šla načíst tak ¼, a to jak do ADF nebo i SCP, které se celou dobu tváří, jakože se vytvořilo v pohodě, ale v Amize nebo emulátoru pak načítání kolabuje už na prvním sektoru. Zpětná kontrola je důležitá, bez ní byste žili v klamu, že data máte v bezpečí. S DB také snadno nahrajete hry do malé Amigy 500/+/600 a dáte ji tak třeba na hraní dětem bez rizika, že vám něco podělají na vašem vytuněném systému luxusní velké Amigy 1200 nebo 4000 🙂

    Ještě pár slov k disketám. Pokud jako já máte diskety z 90. let a chcete je znovu použít, doporučuju vcelku dost spolehlivé X Copy 8.0 a vzít je plným formátem přímo na Amize. Oddělíte tím zrno od plev a pokud diskety projdou tímto testem, s použitím nastavení DB které jsem ukázal výše, budete mít hafo staronových disket na vaše projekty. Pokud zapátráte na googlu po disketách Media Range, najdete je u různých prodejců, z nichž někteří mají balíček 10 ks Media Range disket kolem 300 Kč. Jsou to nedávno vyráběné diskety pravděpodobně z Turecka a výroba prý stále běží (olé!). Koupil jsem jich 50 ks a tipněte si: Chybu neměla jediná z nich a normálně je na Amize používám ikdyž jsou HD. Zkoušel jsem i nové dříve nepoužité diskety z přelomu milénia a z nich mi nešla na Amize naformátovat ani jedna. Asijské diskety z Ali jsem zkoušel, všechno špatně a reklamace vyšla vniveč, jen jsem zaplatil další dvě stovky za poštovné.

    Amigy, diskety 3,5" a Draw Bridge,
    tvoří triptych a za mě dokonalou symbiózu. Na zařízení jako je DB jsem jako sběratel i uživatel Amigy čekal dlouho, a přesně takto jsem si představoval, že by to jednou mělo fungovat. Zažívám díky tomu návrat k Amize s ohromnou radostí a užívám si každý den. Diskety mám rád a odmítám jejich vůni úplně opustit.

    Tolik můj skromný pohled na tohle úžasný zařízení, na jehož stopu mě u kávy přivedl Červ - díky bratře!


    Chcete-li si o DB nastudovat více, znovu odkážu na web jeho tvůrce: https://amiga.robsmithdev.co.uk/
    Naposledy upravil bomberoza; 02.11.2024, 16:22:09.

    #2
    Ja mam jako funkcni otestovanou tuto:

    Komentovat


      #3
      Prislo mi tento tyden a vcera jsem zkousel a koukal . Dokonce ma program DiskFlashback, ktery amigackou disketu namountuje pro praci v OS.

      Komentovat


        #4
        A jen pro zajimavost - za me uz zadne poplatky CP za celni odbaveni. Odbavil jsem si sam pres :



        Doporucuji, je to jednodussi nez pres CP, neplatite 300,-CZK a dokonce nechteji zadny doklad o platbe. Celkovy poplatek 229,-CZK.

        Komentovat


          #5
          Přesně něco takového jsem potřeboval. Uvažoval jsem, že si pořídím KryoFlux, ale možnost využití USB disketovky je geniální. Už jsem taky na čekačce
          Amiga 1200, Micronik Mini-Tower, PiStorm32 Lite (Rasberry Pi 4B), FastATA 1200 MK-IV, Lyra 2, Indivision AGA MK3, ZIP 250MB, HP LaserJet 1100, interní HD mechanika (EXA), 3x extérní DD mechanika, LinkSys EC10T​

          Komentovat


            #6
            To arduino se taky nějak flešuje, nebo se to řeší jen přes to Arduino Floppy Disk Reader?
            Amiga OCS, ECS, AGA, CGX, PPC
            -----------------------------------------------
            Líbí se mi Retropolis

            Komentovat


              #7
              DaMi Nebylo třeba. Když jsem kupoval první, soft měl verzi 2.8.8 a tu jsem používal až do léta, no a asi od září mám verzi 2.8.9 a tu jsem pouze stáhl formou aktualizace, s mechanikou to nic viditelného neprovádělo. Patrně změny v těchto verzí byly jen malé a tak nebylo třeba v arduinu měnit něco zásadního.

              Komentovat


                #8
                Pokud je otazka “jak se programuje Arduino”, tak to je brnkacka, jen pres USB kabel z Arduino IDE.

                Komentovat


                  #9
                  Autorem citovaného textu je bomberoza Přejít na původní příspěvek
                  DaMiKdyž jsem kupoval první, soft měl verzi 2.8.8 a tu jsem používal až do léta, no a asi od září mám verzi 2.8.9 a tu jsem pouze stáhl formou aktualizace, s mechanikou to nic viditelného neprovádělo. Patrně změny v těchto verzí byly jen malé a tak nebylo třeba v arduinu měnit něco zásadního.
                  Dival jsem se, ze obe verze maji stejny FW 1.9.25. Tak mozna az pri zmene FW nas ceka neco slozitejsiho.

                  Komentovat


                    #10
                    Pokud budete někdo objednávat, mohl by vzít 1 kus i pro mě? Rozdělíme se o poštovné a clo.

                    Komentovat


                      #11
                      Včera si s tím hrál AmigaBill, kdyby to někoho zajímalo. Začíná to někde na 35. minutě Commodore Amiga - The Latest Amiga News, New Games, Demos, Using a Real Floppy with A600GS & More! - Twitch
                      "Zítra začína PředPrasepárty." (DaMi, 5. duben 2024)

                      Komentovat


                        #12
                        Ahojte.Bežne používam Drawbridge cca jeden rok na vytváranie Amiga diskiet v ADF formate bez problémov.Od verzie 2.8.9 funguju pekne aj vytvaranie diskiet na PC v IMA a IMG formate . Pouzivam to na instalaciu original programov a hier v mojom pripade na 486ke. Odskusané funkčné.

                        Klikni pro plné zobrazení obrázku

Jméno: DR1.jpg
Počet zobrazení: 102
Velikost: 75,9 KB
ID: 169121 Klikni pro plné zobrazení obrázku

Jméno: DR2.jpg
Počet zobrazení: 98
Velikost: 138,3 KB
ID: 169122

                        Komentovat

                        Zpracovávám...
                        X